DFW, TX

DFW - See Locations Tab

TSB SUMMER SLAM

Jul 10-12


What we do- 

We're committed to promoting the Game of Baseball! We promote the game and the players through our Championship Events. By providing teams and their supporters with high quality venues and well managed tournaments, teams compete with the best amateur baseball clubs in the Nation. 




Below is most of the information you will need and answers to the most common questions we receive.




Team event registration fee
7u - 8u / $325.00
9u - 14U/ $445.00

Gate fee
$150.00 team gate fee


When do I pay the tournament entry fee? 
All Travel Sports Baseball tournaments are first pay/first play. Your entry into an event is not complete until you have paid the entry fee or the gate fee. The division may sell out prior to the payment deadline. The number of available spots in a division may fluctuate depending on the needs of all divisions that share the same field size. If you choose to mail a check to avoid online credit card fees please call us and let us know, do not leave a message!
Mail to: Baseball USA Events LLC, 2011 East Lamar Blvd, Arlington, Texas 76006.


Do we supply our own baseballs? 
TSB provides every team in the event with 1 dozen Official NCS Baseballs at team check in.

Rules
We play exclusively by the rules listed on the playNCS.com website.
We utilize outs instead of innings for pitching totals.
We allow -5 bats in 14u D2 and D3
We play all 13u events at 54/80 unless otherwise noted
We do not allow metal cleats on any turf fields or temporary mounds.

Awards
All Gold Bracket Champions and Finalist will receive NCS Championship Rings
All Silver Bracket Champions and Finalist will receive NCS Medals or Rings
All Brackets receive team Championship Banners


How do i submit a schedule request?
Please submit all schedule request using the schedule request tab on the event menu. We will take schedule request until the Tuesday evening prior to the event. You can block out a 4 hour block on Friday or Saturday that you cannot play only! Schedule request that are more restrictive than a 4 hour "no play" block will be difficult to accommodate but we will do our best!.
Example of a schedule request we will accept: We cannot play between 10am and 2pm on Saturday.
Example of a schedule request that we will have trouble accommodating: We cannot play before 4pm.
Teams must be prepared to play from Friday evening until Sunday evening, we will do our best to accommodate request.

Can we bring outside food and coolers?
Yes, participants and fans are allowed to bring outside food and coolers excluding alcohol.

Can we bring our pets or comfort animals to the tournament?
NO, you will be asked to leave the premises if you bring pets to a TSB event regardless of the facilities policies. PLEASE LEAVE YOUR PETS AT HOME!

When are our rosters locked and what do I do if a parents forgets/neglects to sign the waiver prior to the cutoff?
All rosters are locked on the Thursday evening prior to the event. All players must be listed on the public view teams page by the cutoff. Players that do not have signed waivers by the cutoff are not eligible to play! 

Behavior at the events
TSB has a zero tolerance policy towards disrespectful and adverse behavior. Any fan, parent, player or coach will be ejected from the event for adverse behavior towards a tournament official or umpire. 

Where will we play? 
TSB utilizes full turf, half turf, grass and skinned fields in and around the listed locations


Refund Policy

http://travelsportsbaseball.com/payments-and-refunds

You are not currently signed in. You may submit your schedule request after signing in as a team administrator.

# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Bison Baseball Wartman
Dallas, TX
9U D3 3-2-0
2 CCBA A's - Nash
Prosper, TX
9U D3 0-0-0
3 Corinth Crushers
Corinth, TX
9U D3 0-0-0
4 Dallas Tigers East - Shutts
Rockwall, TX
8U D3 0-0-0
5 DBI Bluesox - 9u
Highland Village, TX
9U D3 0-0-0
6 Grand Prairie Gamblers
Grand Prairie, TX
9U D3 0-0-0
7 NTX Heavy Hitters
Midlothian, TX
9U D3 0-0-0
8 PCYA Athletics
Lipan, TX
9U D3 0-0-0
9 Texas Cannons
Carrollton, TX
9U D3 2-1-0
10 USA Prime - Henrich
Frisco, TX
9U D3 6-2-0
11 NTX Devil Dogs
Grand Prairie, TX
9U D3 0-0-0
12 Southlake Dragons
Southlake, TX
8U D2 0-0-0
13 Texas Edge North - Todd
Fort Worth, TX
9U D3 0-0-0
14 Texas Heat
Burleson, TX
8U D2 7-0-0
15 Texas Rattlers - Bradley
Flower Mound, TX
8U D3 0-0-0
16 TX Giants
Kennedale, TX
9U D3 9-1-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Texas Edge Papasan 9U
Granbury, TX
9U D2 4-6-0
2 817 Sports LLC - Leaders
Mansfield, TX
9U D3 2-2-0
3 HV Storm
Highland Village, TX
9U D2 9-3-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 NTX Generals 9U
Rockwall, TX
9U D1 10-6-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Coppell Cowboys -Perez
Coppell, TX
10U D3 0-0-0
2 Corinth Crushers
Corinth, TX
10U D3 0-0-0
3 Dallas Bandits- Landfried 10u
Dallas, TX
10U D3 0-0-0
4 Dallas Redhawks -10U
Wylie, TX
10U D3 0-3-0
5 Dallas Tigers Hernandez
Dallas, TX
10U D3 0-0-0
6 DFW Twins
Ft worth, TX
10U D3 0-0-0
7 Fort Worth Cats - Black
Boyd, TX
10U D3 0-0-0
8 NTX Nemesis
Dallas, TX
10U D3 0-0-0
9 NTX Outlaws
Forney, TX
10U D3 0-0-0
10 Stephenville Sox
Stephenville, TX
10U D3 0-0-0
11 Texas Cannons
Carrollton, TX
10U D3 0-0-0
12 Texas Jaguars 10u
Dallas, TX
10U D3 0-0-0
13 Texas Stix - Culberson
Grapevine, TX
10U D3 6-5-0
14 Cleburne Cavalry
Cleburne, TX
10U D3 2-2-0
15 Fort Worth Texans 10u Red
Saginaw, TX
10U D3 2-4-1
16 Grapevine Mustangs
Grapevine, TX
10U D3 1-2-0
17 Keller Indians
Keller, TX
10U D3 0-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 10U Dallas Tigers - Oakes
Frisco, TX
10U D2 1-4-0
2 Academy Select - Woytek/Lytle
Allen, TX
10U D2 4-4-0
3 Bison Baseball Dallas 10u
Dallas, TX
10U D2 7-5-0
4 Dallas Tigers Davis
Dallas, TX
10U D2 4-8-0
5 Keller Aces
Keller, TX
10U D2 7-5-0
6 Ropes 10U - Whitsell
McKinney, TX
10U D2 3-4-0
7 Southlake Dragons - Cranford 10U
Southlake, TX
10U D2 5-2-0
8 Southlake Dragons - Sherrill
Southlake, TX
10U D3 0-0-0
9 USA Prime Wuest 10u
Frisco, TX
10U D2 0-3-0
10 Dallas Tigers East Stirm
Rockwall, TX
10U D2 7-7-0
11 T3 Red Raiders
Mansfield, TX
10U D2 0-0-0
12 TCR Bobcats - Duke
Trophy Club / Roanoke, TX
10U D2 3-1-0
13 Texas Pirates - OG
Grand Prairie, TX
10U D2 5-5-0
14 USA Prime - Wilkerson
Arlington, TX
9U D1 6-2-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Stix South 10u
Cleburne, TX
10U D1 2-2-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Corinth crushers
Corinth, TX
11U D3 0-0-0
2 Dallas Elite 11u
Carrollton, TX
11U D3 1-4-0
3 Dallas Tigers Lewis
Dallas, TX
11U D3 7-4-0
4 DBI Bluesox Durham
Denton, TX
11U D3 0-14-0
5 Impact Baseball Club - Green
Roanoke, TX
11U D3 1-2-0
6 Keller Chargers
Keller, TX
11U D3 0-0-0
7 Keller Indians
Keller, TX
11U D3 7-5-1
8 Mustangs - McCall
Grapevine, TX
11U D3 10-13-3
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Bison Baseball - Wartman
Dallas, TX
11U D2 13-8-1
2 Bobcats
Roanoke, TX
11U D2 12-4-0
3 CCBA - Ward
Prosper, TX
11U D2 1-1-1
4 Cooperstown Cobras Crites 11u
fort worth, TX
11U D3 3-1-0
5 Cooperstown Cobras Fowler 11u
Fort Worth, TX
11U D2 2-5-0
6 Coppell Cowboys 11u - Drenning
Copppell, TX
11U D2 0-0-0
7 DBI Bluesox Flores
Argyle, TX
11U D2 2-1-0
8 Eagles Elite
Brock, TX
11U D2 9-2-0
9 Frisco Riders-Stokan
Frisco, TX
11U D2 0-3-0
10 Hitmen
Burleson, TX
11U D2 6-8-1
11 Impact Baseball Club - Pearson
Roanoke, TX
11U D2 6-11-0
12 Keller Knights - Mench
Keller, TX
11U D2 9-6-0
13 Marucci Elite TX DFW-Najera
Dallas, TX
11U D2 2-7-0
14 North Texas Snipers
Joshua, TX
11U D2 3-8-0
15 NTX Athletics
Anna, TX
11U D2 9-11-2
16 NTX Bulls 11u Siegmund
NRH, TX
11U D2 0-0-0
17 NTX Bulls Farco 10u
North Richland Hills, TX
10U D1 5-5-0
18 NTX DAWGS
Frisco, TX
11U D2 7-3-1
19 TBB Athletics
Aledo, TX
11U D3 14-6-0
20 Texas Cannons
Frisco, TX
11U D2 5-8-0
21 TEXAS EDGE 11U LACOURSE
Fort Worth, TX
11U D2 6-6-0
22 Texas Oilers 11U Yudizky/Byrd
Rowlett, TX
11U D2 8-7-0
23 Texas Rattlers- Wylie
Flower Mound, TX
11U D2 4-1-0
24 USA Prime Baseball - Bond
Little Elm, TX
11U D2 10-2-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 114 Bandits
Paradise, TX
12U D3 0-0-0
2 Coppell Cowboys Black - Mullican
Coppell, TX
12U D3 0-0-0
3 Dallas Elite - Vazquez
Frisco, TX
12U D3 2-7-0
4 Dallas Nationals White
Argyle, TX
12U D3 1-6-0
5 Dallas Tigers Fanselow
Dallas, TX
12U D3 0-0-0
6 DFW Jets 12u NEGRON
Euless, TX
12U D3 2-7-0
7 Ellis County Expos
Ovilla, TX
12U D3 5-3-0
8 Haslet Tigers Laymance
Haslet, TX
12U D3 12-3-1
9 Impact Baseball Club - Anthony
Keller, TX
12U D3 2-2-0
10 Keller Krushers
Keller, TX
12U D3 0-0-0
11 North Texas Rail Riders
Fort Worth, TX
12U D3 0-0-0
12 NTX Bulls Swartzer 12u
North Richland Hills, TX
12U D3 0-0-0
13 Owls
Joshua, TX
12U D3 1-2-0
14 Texas Edge Strait
Brock, TX
12U D3 1-2-0
15 Texas Knights-12u De La Cruz
Richardson, TX
12U D3 0-0-0
16 USA Prime - Bybee
Northlake, TX
12U D3 2-14-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Academy Select – 12U – Cherry/Brehm
Plano, TX
12U D2 1-5-0
2 ATS Bulldogs - Franks
Burleson, TX
12U D2 12-13-0
3 CCBA A's - Helton
Prosper, TX
12U D2 0-0-0
4 Cooperstown Cobras Hawpe
Ft Worth, TX
12U D2 3-1-0
5 Dallas Beast Mode
Arlington, TX
12U D2 7-2-1
6 Dallas Tigers - Biggerstaff
Frisco, TX
12U D2 0-0-0
7 Frisco Riders Wilkerson/Hughes
Frisco, TX
12U D2 2-6-1
8 North Texas Braves
Murphy, TX
12U D2 0-0-0
9 TCR Bobcats-Merritt
Trophy Club, TX
12U D2 0-0-0
10 Texas Jaguars 12u
Dallas, TX
12U D3 0-0-0
11 Texas Sox
Waxahachie, TX
12U D2 6-6-0
12 Texas Stix - Capps
Grapevine, TX
12U D2 4-5-0
13 TEXAS STIX - SUTTLES
Grapevine, TX
12U D2 9-13-0
14 Texas Wizards-Martinez
Azle, TX
12U D2 0-3-0
15 USA PRIME- Brinkman
McKinney, TX
12U D2 3-3-0
16 Titans (TX)
Fort Worth, TX
12U D2 2-5-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 BN Twins - Ritter
Mesquite, TX
12U D1 0-0-0
2 Dallas Patriots - Borowicz
Frisco, TX
12U D1 14-6-0
3 Fort Worth Aces 12u Villavicencio
Fort Worth, TX
12U D1 0-0-0
4 HVA STORM-Schultz
Highland Village, TX
12U D1 3-1-0
5 keller aces
north richland hills, TX
12U D1 1-2-0
6 Texas Oilers 12U Nowell
Rowlett, TX
12U D1 0-0-0
7 Texas Rattlers - Ridenour
Flower Mound, TX
12U D1 0-0-0
8 Texas Stix - Jennings
Grapevine, TX
12U D1 10-1-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Colleyville Knights - Erickson
Colleyville, TX
13U D3 3-7-0
2 Cooperstown Cobras Coursey
Fort Worth, TX
13U D3 0-0-0
3 Cooperstown Cobras Hawthorne
Fort Worth, TX
13U D3 5-2-0
4 Coppell Cowboys - Slaton
Coppell, TX
12U D2 1-2-0
5 Lumberjaxx
Frisco, TX
13U D3 0-0-0
6 NTXBC Dirtbags - Sedberry
Keller, TX
13U D3 3-11-0
7 Stix Morphis
Grapevine, TX
13U D3 3-1-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 ACADEMY SELECT- McDANIEL
Frisco, TX
13U D2 6-10-1
2 CCBA 13U Pastrana
Prosper, TX
13U D2 8-12-0
3 Dallas Elite 13U Vazquez
Irving, TX
13U D3 5-8-0
4 Dallas Nationals White
Argyle, TX
13U D2 1-2-0
5 Dallas Tigers - Cummings
Frisco, TX
13U D2 14-17-0
6 DBI Black Sox - Wood
lantana, TX
13U D2 1-2-1
7 Eagles
Argle, TX
13U D2 2-5-0
8 Fort Worth Texans 13u Red
Saginaw, TX
13U D2 4-7-0
9 Frozen Ropes - Coggan
McKinney, TX
13U D2 7-9-0
10 FW Rebels
Fort Worth, TX
13U D2 12-6-1
11 KYA Chargers
Keller, TX
13U D3 4-15-1
12 North Dallas Baseball Academy
Richardson, TX
13U D2 9-16-0
13 Texas Barons - Dorsey
Flower Mound, TX
13U D2 0-5-0
14 Texas Generals
Frisco, TX
13U D2 1-3-0
15 Texas Momentum Baseball-Guerrero
White Settlement, TX
13U D2 4-3-1
16 Texas Oilers 13U Maher
Rowlett, TX
13U D2 0-4-1
17 Texas Oilers 13U Molloy/Ashford
Rowlett, TX
13U D2 0-0-0
18 Texas Stix - Risenhoover
Grapevine, TX
13U D2 11-3-0
19 Texas Stix - Schwartz
Grapevine, TX
13U D2 8-13-0
20 USA Prime - Mullin
Dallas, TX
13U D2 12-12-1
21 USA Prime 13U - Wuest
Frisco, TX
13U D2 14-15-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Academy Select - Jordan
Plano, TX
13U D1 5-9-0
2 CCBA 13U - Stapel
Propser, TX
13U D1 12-9-0
3 Cooperstown Cobras Williams
Ft Worth, TX
13U D2 8-1-0
4 Dallas Mustangs Stegman
DFW, TX
13U D1 5-4-0
5 Dallas Patriots - Sheets
Frisco, TX
13U D1 11-2-0
6 Dallas Tigers Muriel
Dallas, TX
13U D2 2-3-0
7 El Paseo Baseball
Fort Worth, TX
13U D1 6-3-0
8 Fort Worth Cats 13U - Green
Saginaw, TX
13U D2 10-5-0
9 Frozen Ropes - Ashby 13u
McKinney, TX
13U D1 13-5-0
10 Keller Knights
Keller, TX
13U D2 2-3-1
11 NTXBC DIRTBAGS 13U WOODS
Keller, TX
13U D1 5-2-0
12 Spitfire Elite
Cleaburne, TX
12U D1 4-2-0
13 TBB Athletics West 13U
Aledo, TX
13U D1 8-6-0
14 TC Cougar Elite
The Colony, TX
13U D2 11-6-1
15 Texas Barons
Flower Mound, TX
13U D1 0-0-0
16 Texas Oilers 13U Slater
Rowlett, TX
13U D1 6-3-1
17 Texas Stix 13u Diaz
Grapevine, TX
13U D1 9-4-1
18 Texas Wizards-Martinez
Azle, TX
13U D1 3-2-1
19 USA Prime 13U Deacon
Frisco, TX
13U D2 8-6-0
20 USA Prime Chamblee 13u
Highland Village, TX
13U D1 7-10-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Cooperstown Cobras Seltzer
Ft Worth, TX
14U D3 0-0-0
2 Cooperstown Cobras Tinius 14u
fort worth, TX
14U D3 2-2-0
3 Keller Falcons
Keller, TX
14U D3 2-4-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Arlington Diamondbacks
Arlington, TX
14U D2 3-1-0
2 Blaze Baseball Club
Dallas, TX
14U D2 1-5-1
3 Colleyville ELITE 14U
Colleyville, TX
14U D2 0-0-0
4 Coppell Copperheads
Coppell, TX
14U D2 4-16-0
5 Corinth Crushers - Marker
Corinth, TX
14U D2 9-9-0
6 Dallas Elite 14U Hernandez
Irving, TX
14U D3 2-1-0
7 Dallas Nationals Blue
Argyle, TX
14U D2 1-3-0
8 Diamond Athletics 14u
Waco, TX
14U D2 1-2-0
9 FBA Young Guns
Wichita Falls, TX
14U D2 0-0-0
10 Fort Worth Mavericks 14U-Wiggins
Fort Worth, TX
14U D2 3-4-1
11 Fort Worth Texans 14U Red
Fort Worth, TX
14U D2 1-2-0
12 Frisco Bruins
Frisco, TX
14U D2 0-0-0
13 Frozen Ropes Bushart Blue
McKinney, TX
14U D2 6-11-0
14 HVA Storm - Littlefield
LANTANA, TX
14U D2 6-1-1
15 Keller Aces - Rogers
Keller, TX
14U D2 0-0-0
16 NTX Bulls 13u Davis
North Richland Hills, TX
13U D1 0-2-1
17 NTX Bulls Wood 13u
NRH, TX
13U D1 15-5-0
18 NTX Tribe - Ronnau
Sachse, TX
14U D2 0-0-0
19 NTXBC Dirtbags - Allerheiligen
Keller, TX
14U D2 4-3-1
20 Riders - Price
Frisco, TX
14U D2 3-5-1
21 Stix South 14u Red
Cleburne, TX
14U D2 0-0-0
22 TBA Rangers14U Red
Denison, TX
14U D2 0-0-0
23 Texas Cannons - Gambill
Carrollton, TX
14U D2 6-9-0
24 Texas Knights-14u Berry
Richardson, TX
14U D2 0-0-0
25 Texas Knights-Aguirre
Richardson, TX
14U D2 0-0-0
26 Texas Oilers 14U Brooks/Brown
Rowlett, TX
14U D2 0-0-0
27 Texas Rattlers - Daggett
flower mound, TX
14U D2 6-2-0
28 Texas Rattlers - Torres
Flower Mound, TX
14U D2 1-1-1
29 Texas Stix - Balfantz
Grapevine, TX
14U D2 0-3-0
30 Texoma Show
Sherman, TX
14U D2 2-1-0
31 USA Prime -Payne
Royse City, TX
14U D2 2-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Cooperstown Cobras Walcott 14u
fort worth, TX
14U D2 0-0-0
2 Dallas Mustangs Stegman
DFW, TX
14U D1 0-0-0
3 Dallas Nationals White
Argyle, TX
14U D2 10-3-0
4 Dulins Dodgers (TX) 14u- N. Godwin
Mckinney, TX
14U D1 4-6-0
5 Keller Aces - Skiles
Keller, TX
14U D2 0-0-0
6 Keller Knights - McClurg
fort Worth, TX
14U D1 0-0-0
7 Ropes-Bushart
McKinney, TX
14U D1 0-0-0
8 Texas Cannons - Watten
Frisco, TX
14U D1 17-7-1
9 Texas Momentum Baseball
Fort Worth, TX
14U D2 2-1-0
10 Texas Wizards-Perez
Fort Worth, TX
14U D1 0-0-0
11 USA Prime - Clements
Midlothian, TX
14U D2 4-1-0
12 USA Prime Baseball - Bond
Little Elm, TX
14U D1 1-2-0