Nocona, TX

American Legion Park

NOKONA IRON JACKET VII BASEBALL FESTIVAL (Presented By PremierEventsUSA)

Jun 27-28

"REIMBURSED TEAM ENTRY TO NCS EVENT”

DIVISIONS

14U 60/90 OPEN

13U-OPEN, 13U-DIV-3 

12U-OPEN, 12U-DIV-3

11U-OPEN, 11U-DIV-3

10U-OPEN, 10U-DIV-3

9U-OPEN, 9U-DIV-3

8U-OPEN, 8U-DIV-3 

7U-OPEN, 7U-DIV-3

How to Determine What Classification My Team Is

NCS Open

The most competitive division comprised of nationally highly competitive teams

NCS Division 3

Comprised of local travel teams

Teams are required to play at an equally competitive division that they play within other organizations.


REGISTRATION DEADLINE

11:59pm Monday, June, 22 2020 


PARK LOCATIONS 

American Legion Park, Nocona, TX (5 Fields)

HapGood Park, Henrietta, TX (4 Fields)

Henrietta High School, Henrietta, TX (2 Fields)

Boggess Park, Saint Jo, TX (1 Field)

Saint Jo High School, Saint Jo, TX (1 Field)


TEAM ENTRY FEE (3 GAME GUARANTEED) 

$500/team (1:30 - 1:45 Min Game Times)

All teams MUST be registered with NATIONAL CHAMPIONSHIP SPORTS (NCS) to Participate  


INDIVIDUAL GATE FEES 

12-up $6/day, Weekend Pass $10 

Proceeds Benefiting

PremierEventsUSA College Scholarship Fund

Clay County Baseball League

Nocona Youth Sports Association 


DIVISIONAL AWARDS PACKAGES

(STILL BEST IN THE USA)

1st Place

Nokona Iron Jacket VII Baseball Festival Champions Trophy & Banner

12 Max Individual Customized Nokona Baseball Gloves

12 Max National Championship Sports (NCS) Championship Rings

Option A) Reimbursement for a Paid Entry to any NCS 2020 Spring/Summer Tournament

(The winning Team must currently hold a paid entry to a NCS Tournament to be reimbursed)

Option B) Paid Entry to the Fall 2020 Nokona Walnut Classic (Featuring 12 Nokona Walnut Classic Gloves Being Presented To Player For 1st Place)

2nd Place

Nokona Iron Jacket VII Baseball Festival Finalist Trophy

12 Max Individual Customized Nokona Show Belts

 12 Max National Championship Sports (NCS) Finalist Rings

In 2020, all Nokona Iron Jacket VII Tournament First-Place Teams will each be awarded 12 American Kip Nokona Custom Gloves, with individual personalization! Best of luck to all 2020 Nokona Iron Jacket VII teams!

Play Ball - See you in June!  

**12 gloves maximum for each First-Place team – no exceptions; One team design for all 12 gloves; One team representative will be responsible for submitting the final design for each team, and for all contact with Nokona; Nokona reserves the right to substitute leather type based on availability; Standard padding and break-in only; Does not include finger hoods; No expedited service; If no tournament winners are declared as a result of rainout or for any other reason, glove prizes will not be awarded; Final glove design must be submitted by August 30th, 2020; Production time will be 8-10 weeks following design submission and approval.** 


MORE INFO

Call or Text Kurt at, 469-396-9332 or E-Mail at Info@PremierEventsUSA.com

You are not currently signed in. You may submit your schedule request after signing in as a team administrator.

# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Academy Select - Cruz
Plano, TX
7U D3 0-0-0
2 NTX Tribe - Bryant
Sachse, TX
7U D3 0-0-0
3 NTXBC Dirtbags - Den Braber
Keller, TX
7U D3 0-0-0
4 TCR 7U Fossum
Trophy Club, TX
7U D3 0-0-0
5 Canes Southwest 7u - Amador
Decatur, TX
7U D3 0-0-0
6 Fort Worth Warriors
Fort Worth, TX
7U D3 0-0-0
7 Open
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 NTX ACES 7U
Grand Prairie, TX
7U D2 0-0-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 CCBA 8U - Simler
Prosper, TX
8U D3 0-0-0
2 Dirtbags - Arnell
Keller, TX
8U D3 0-0-0
3 Keller Indians - Hamilton
Keller, TX
8U D3 0-0-0
4 Texas Edge - Eggleton
Fort Worth, TX
8U D3 0-0-0
5 LEGENDS
PARIS, TX
8U D3 0-0-0
6 Texas Rattlers - Bradley
Flower Mound, TX
8U D3 0-0-0
7 Warriors
Fort Worth, TX
8U D3 0-0-0
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Canes Southwest 8u - Hillhouse
Decatur, TX
8U D2 0-0-0
2 Lubbock Raiders Lawson
Lubbock, TX
8U D2 2-2-0
3 Texas Edge Moenning
Granbury, TX
8U D2 0-0-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Banditos
Burleson, TX
9U D3 3-1-0
2 Canes Southwest 9u - Hillhouse
Decatur, TX
9U D3 0-0-0
3 TX Giants
Kennedale, TX
9U D3 0-0-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 9U RR WolfPack
Round Rock, TX
9U D3 0-0-0
2 Canes Southwest 9u - Berry
Decatur, TX
9U D2 3-1-0
3 East TX Rippers
Flint, TX
9U D2 1-2-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Canes Southwest 10u - Rutherford
Decatur, TX
10U D3 1-2-0
2 NTX ACES 10U
Grand Prairie, TX
10U D3 0-0-0
3 NTXBC Dirtbags
Keller, TX
10U D3 4-1-0
4 PARIS LEGENDS
Paris, TX
10U D3 5-0-0
5 Sanger Storm
SANGER, TX
10U D3 0-0-0
6 Texas Desperados - Durham
Highland Village, TX
10U D3 0-0-0
7 Texas Legends Baseball - Gallardo
Waco, TX
10U D3 0-0-0
8 Texas Rattlers - Fisher
Flower Mound, TX
10U D3 0-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Arlington Twins
Arlington, TX
10U D1 9-1-0
2 Canes Southwest 10u - McDaniel
Decatur, TX
10U D3 0-0-0
3 CCBA A's - Wilson 10U
Prosper, TX
10U D2 5-7-0
4 Fort Worth Cats - Black
Boyd, TX
10U D2 0-0-0
5 HVA Storm-Bird
Lantana, TX
10U D1 4-1-0
6 MVP 10u Hoffman
Wichita Falls, TX
10U D1 6-1-1
7 Texas Rattlers - Bryson
Flower Mound, TX
10U D1 0-0-0
8 EA Bears - Andrus 10U
Fort Worth, TX
10U D1 2-2-0
9 Garland Bombers Red
Garland, TX
10U D1 0-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Open
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Canes Southwest 11u - Berry
Decatur, TX
11U D1 0-0-0
2 Canes Southwest 11u - Dobbs
Decatur, TX
11U D2 0-0-0
3 Lubbock Raiders - Gibson
Lubbock, TX
11U D1 0-0-0
4 Powerhouse 11U-Jake
duncan, OK
11U D2 0-0-0
5 Rawlings Velocity Baseball-Massey
Mansfield, TX
11U D2 7-6-0
6 Texas Edge-North
Fort Worth, TX
11U D1 4-0-0
7 Texas Rattlers - Apollaro
Flower Mound, TX
11U D1 5-1-1
8 Texas Rattlers- Wylie
Flower Mound, TX
11U D2 4-1-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 114 Bandits
Paradise, TX
12U D3 0-0-0
2 12U Round Rock WolfPack
Round Rock, TX
12U D3 0-0-0
3 Black Sox
Frisco, TX
12U D3 0-0-0
4 Canes Southwest 12u - Miner
Decatur, TX
12U D3 0-0-0
5 Frisco Vipers
Frisco, TX
12U D3 0-3-0
6 Muenster Maniax
Muenster, TX
12U D3 0-0-0
7 North Texas Cowboys
Mansfield, TX
12U D3 3-1-0
8 Paris Legends
Paris, TX
12U D3 2-4-0
9 TCR Bobcats-Harvey
Trophy Club, TX
12U D3 0-0-0
10 Texas Desperados-Felts
Lewisville, TX
12U D3 2-2-0
11 Texas Rattlers - Bryson
Flower Mound, TX
12U D3 2-1-1
12 XTREME ELITE
BOWIE, TX
12U D3 0-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Blackhawks 12U - Torres
Fort Worth, TX
12U D1 0-0-0
2 Canes Southwest 12u - Peterson
Decatur, TX
12U D1 0-0-0
3 HVA STORM-Schultz
Highland Village, TX
12U D1 0-0-0
4 Keller Indians - Tenpenny
Keller, TX
12U D3 3-1-0
5 Lightning Elite - Hoffman
Frisco, TX
12U D1 0-0-0
6 PitchMan Baseball
Lubbock, TX
12U D1 0-0-0
7 PitchMan Baseball
Lubbock, TX
12U D2 0-0-0
8 NTX Bulls Sifuentes 12u
North Richland Hills, TX
12U D3 8-6-0
9 Dallas Mustangs Randle
Dallas, TX
12U D1 0-0-0
10 TX Edge Rhodes
Aledo, TX
12U D2 0-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Cooperstown Cobras Coursey
Fort Worth, TX
13U D3 0-0-0
2 Flatlanders
Lubbock, TX
13U D3 0-0-0
3 Team Mayhem
Springtown, TX
13U D3 2-1-0
4 Tigres
DALLAS, TX
13U D3 0-0-0
5 Canes Southwest 13u - Black
Decatur, TX
13U D3 0-0-0
6 HSA Tigers
Haslet, TX
13U D3 0-0-0
7 North Texas Express
Krum, TX
13U D3 3-1-0
8 Outlaws DC
Lantana, TX
13U D3 4-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Canes Southwest 13u - Hardee
Decatur, TX
13U D2 0-0-0
2 NTX Tribe - Bryant
Sachse, TX
13U D2 11-2-0
3 Powerhouse Baseball
Duncan, OK
13U D2 0-0-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Athletics Baseball
Aledo, TX
14U D2 0-0-0
2 Canes Southwest 14U - Coleman
Decatur, TX
14U D2 6-6-1
3 FBA Young Guns
Wichita Falls, TX
14U D2 0-0-0
4 Keller Aces - Skiles
Keller, TX
14U D2 0-0-0
5 Keller Knights - McClurg
fort Worth, TX
14U D1 0-0-0
6 Riders - Price
Frisco, TX
14U D2 0-0-0
7 TBA Rangers14U Red
Denison, TX
14U D2 0-0-0
8 Texoma Show
Sherman, TX
14U D2 2-1-0
9 XTREME ELITE
BOWIE, TX
14U D3 0-0-0
10 HEAT BASEBALL
Fort Worth, TX
14U D2 5-3-0
11 Tyler Patriots
Tyler, TX
14U D2 6-2-0
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open