Nocona, TX

American Legion Park

NOKONA IRON JACKET VII "NCS SUPER QUALIFIER" BASEBALL FESTIVAL (Presented By PremierEventsUSA)

May 15-17

"PAID TEAM BIRTH"

National Championships 

DIVISIONS

18U OPEN, 16U OPEN, 14U 60/90 OPEN,

13U-DIV-1, 13U-DIV-2, 13U-DIV-3 

12U-DIV-1, 12U-DIV-2, 12U-DIV-3

11U-DIV-1, 11U-DIV-2, 11U-DIV-3

10U-DIV-1, 10U-DIV-2, 10U-DIV-3

9U-DIV-1, 9U-DIV-2, 9U-DIV-3

8U OPEN, 8U-DIV-2, 8U-DIV-3 

7U OPEN, 7U-DIV-2, 7U-DIV-3

How to Determine What Classification My Team Is

NCS Division 1

The most competitive division comprised of nationally highly competitive teams

NCS Division 2

Is for strong regional teams that compete at a high level & not competitive in Division 1

NCS Division 3

Comprised of local travel teams

Teams are required to play at an equally competitive division that they play within other organizations.


REGISTRATION DEADLINE

11:59pm Friday, May, 8 2020 


PARK LOCATIONS 

American Legion Park, Nocona, TX (5 Fields)

HapGood Park, Henrietta, TX (4 Fields)

Henrietta High School, Henrietta, TX (2 Fields)

Bowie High School, Bowie, TX (2 Fields)

Boggess Park, Saint Jo, TX (1 Field)

Saint Jo High School, Saint Jo, TX (1 Field)


TEAM ENTRY FEE (3 GAME GUARANTEED) 

$500/team (1:30 - 1:45 Min Game Times)

All teams MUST be registered with NATIONAL CHAMPIONSHIP SPORTS (NCS) to Participate  


INDIVIDUAL GATE FEES 

12-up $6/day, Weekend Pass $10 

Proceeds Benefiting

PremierEventsUSA College Scholarship Fund

Clay County Kiwanis Baseball League

Nocona Youth Sports Association 


DIVISIONAL AWARDS PACKAGES

(BEST IN THE USA)

1st Place

Nokona Iron Jacket VII Baseball Festival Champions Trophy

12 Max Individual Customized Nokona Baseball Gloves

12 Max National Championship Sports (NCS) Championship Rings

1 Paid Team Birth to the 2020 National Championship Sports (NCS) National Championships 

2nd Place

Nokona Iron Jacket VII Baseball Festival Finalist Trophy

12 Max Individual Customized Nokona Show Belts

 12 Max National Championship Sports (NCS) Finalist Rings

In 2020, all Nokona Iron Jacket VII Tournament First-Place Teams will each be awarded 12 Nokona Custom Gloves, with individual personalization! The winning team of each division will have the opportunity to design their own custom team glove, and select up to two leather types and/or color [American Kip (Black, Tan, Red, Royal, Navy, Gray, White), Walnut, Buffalo, or Stampede], choose any one lace color, add any one color embroidery to go with Nokona’s classic white thread, personalize each individual glove, and tie it all together with your choice of classic or modern branding. Best of luck to all 2020 Nokona Iron Jacket VII teams! See you in May!  


**12 gloves maximum for each First-Place team – no exceptions; One team design for all 12 gloves; Available models are 200 Youth, Adult 1150, 1175, 1200 or 1275 with any web combination, or N70 or 3300 Catchers’ Mitts; One team representative will be responsible for submitting the final design for each team, and for all contact with Nokona; Nokona reserves the right to substitute leather type based on availability; No Kangaroo or Caiman leathers; Standard padding and break-in only; Does not include finger hoods; No expedited service; If no tournament winners are declared as a result of rainout or for any other reason, glove prizes will not be awarded; Final glove design must be submitted by August 30th, 2019; Production time will be 8-10 weeks following design submission and approval.** 


MORE INFO

Call or Text Kurt at, 469-396-9332 or E-Mail at Info@PremierEventsUSA.com

You are not currently signed in. You may submit your schedule request after signing in as a team administrator.

# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Academy Select - Cruz
Plano, TX
7U D3 0-0-0
2 Dirtbags Page 7U
Keller, TX
7U D3 0-0-0
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Open
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 NTX ACES 7U
Grand Prairie, TX
7U D2 0-0-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 CCBA 8U - Simler
Prosper, TX
8U D3 0-0-0
2 Keller Indians - Hamilton
Keller, TX
8U D3 0-0-0
3 Texas Rattlers - Bradley
Flower Mound, TX
8U D3 0-0-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Texas Edge Moenning
Granbury, TX
8U D2 0-0-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Open
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Argyle Eagles
Argyle, TX
9U D3 0-0-0
2 Banditos
Burleson, TX
9U D3 3-1-0
3 Brazos Cats
Lipan, TX
9U D3 0-0-0
4 Texas Rattlers
Brock, TX
9U D3 0-0-0
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Texas Rattlers - Brown
Flower Mound, TX
9U D2 0-0-0
2 Texas Renegades
Argyle, TX
9U D3 3-1-0
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 NTX Generals 9U
Rockwall, TX
9U D1 0-0-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 NTX ACES 10U
Grand Prairie, TX
10U D3 0-0-0
2 Texas Desperados - Durham
Highland Village, TX
10U D3 0-0-0
3 Texas Legends Baseball - Gallardo
Waco, TX
10U D3 0-0-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 CCBA A's - Wilson 10U
Prosper, TX
10U D2 5-7-0
2 Lone Star Braves
Mansfield, TX
10U D2 3-8-0
3 Texans
Frisco, TX
10U D2 3-6-0
4 Texas Grit
Brock, TX
10U D3 2-3-0
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Texas Rattlers - Bryson
Flower Mound, TX
10U D1 0-0-0
2 Arlington Twins
Arlington, TX
10U D1 9-1-0
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Texas Blue Jays
Forney, TX
11U D3 0-0-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Lone Star Braves
Mansfield, TX
11U D2 5-7-0
2 Powerhouse 11U-Jake
duncan, OK
11U D2 0-0-0
3 Rawlings Velocity Baseball-Massey
Mansfield, TX
11U D2 7-6-0
4 Texas Rattlers- Wylie
Flower Mound, TX
11U D2 4-1-0
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Canes Southwest 11u - Berry
Decatur, TX
11U D1 0-0-0
2 Lubbock Raiders - Gibson
Lubbock, TX
11U D1 0-0-0
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 114 Bandits
Paradise, TX
12U D3 0-0-0
2 Black Sox
Frisco, TX
12U D3 0-0-0
3 Frisco Vipers
Frisco, TX
12U D3 0-3-0
4 Haslet Tigers Laymance
Haslet, TX
12U D3 4-2-1
5 Muenster Maniax
Muenster, TX
12U D3 0-0-0
6 North Texas Rail Riders
Fort Worth, TX
12U D3 0-0-0
7 Texas Desperados-Felts
Lewisville, TX
12U D3 2-2-0
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Keller Indians - Tenpenny
Keller, TX
12U D3 3-1-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Lightning Elite - Hoffman
Frisco, TX
12U D1 0-0-0
2 PitchMan Baseball
Lubbock, TX
12U D1 0-0-0
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Flatlanders
Lubbock, TX
13U D3 0-0-0
2 Millsap Elite
Millsap, TX
13U D3 0-0-0
3 Team Mayhem
Springtown, TX
13U D3 2-1-0
4 Tigres
DALLAS, TX
13U D3 0-0-0
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 FROZEN ROPES PEREA
Frisco, TX
13U D2 3-3-0
2 Lone Star Braves
Mansfield, TX
13U D2 4-0-0
3 NTX Tribe - Bryant
Sachse, TX
13U D2 11-2-0
4 Powerhouse Baseball
Duncan, OK
13U D2 0-0-0
5 TCR Bobcats - Hennig
Trophy Club, TX
13U D2 1-2-0
6 USA Prime 13U Deacon
Frisco, TX
13U D2 3-2-0
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Texoma Elite
Wichita Falls, TX
13U D1 0-0-0
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Athletics Baseball
Aledo, TX
14U D2 0-0-0
2 Dulins Dodgers - Franco
Allen, TX
14U D2 0-0-0
3 XTREME ELITE
BOWIE, TX
14U D3 0-0-0
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Open
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Open
2 Open
3 Open
4 Open
5 Open
6 Open
7 Open
8 Open
9 Open
10 Open
11 Open
12 Open
13 Open
14 Open
15 Open
16 Open