Grapevine/Melissa, TX

Oak Grove Park

TSB Halloween Turf Wars

Oct 25-27, 2019

Division

# Team W-L-T RA RS PTS
1 Texas Cannons - Watten 2-0-0 4 41 1700
2 Texas Fire- Black 2-0-0 8 25 500
3 USA Prime Herrick 2-0-0 8 19 500
4 Corinth Crushers - Marker 2-0-0 11 23 825
5 Texas Rattlers - Torres 1-0-1 8 11 100
6 14U Heroes- Zastoupil 1-1-0 11 17 175
7 Rattlers - Perkins 1-1-0 26 11 100
8 Denton Texans - Vincent 1-1-0 26 6 100
9 Grapevine Stampede 0-1-1 12 11 650
10 Canes Southwest 14U - Coleman 0-1-1 14 13 675
11 USA Prime 14U Bybee 0-1-1 16 15 225
12 Parker County Baseball 14U 0-2-0 18 5 100
13 Blaze Baseball Club 0-2-0 26 9 100
14 Coppell Copperheads 0-2-0 28 10 250
Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sat 8:00 AM MSC VARSITY BB 12 14U Heroes- Zastoupil 4 Coppell Copperheads
Game 2 Sat 8:00 AM MSC 1 4 Blaze Baseball Club 20 Texas Cannons - Watten
Game 3 Sat 10:00 AM MSC VARSITY BB 5 14U Heroes- Zastoupil 7 Corinth Crushers - Marker
Game 4 Sat 10:00 AM MSC 1 5 Blaze Baseball Club 6 Denton Texans - Vincent
Game 5 Sat 12:00 PM MSC VARSITY BB 6 Coppell Copperheads 16 Corinth Crushers - Marker
Game 6 Sat 12:00 PM MSC 1 21 Texas Cannons - Watten 0 Denton Texans - Vincent
Game 7 Sat 2:00 PM MSC VARSITY BB 6 Canes Southwest 14U - Coleman 7 Texas Fire- Black
Game 8 Sat 2:00 PM MSC 1 11 USA Prime Herrick 1 Parker County Baseball 14U
Game 9 Sat 4:00 PM MSC VARSITY BB 7 Canes Southwest 14U - Coleman 7 USA Prime 14U Bybee
Game 10 Sat 4:00 PM MSC 1 8 USA Prime Herrick 7 Grapevine Stampede
Game 11 Sat 6:00 PM MSC VARSITY BB 2 Rattlers - Perkins 18 Texas Fire- Black
Game 12 Sat 6:00 PM MSC 1 7 Texas Rattlers - Torres 4 Parker County Baseball 14U
Game 13 Sat 8:00 PM MSC VARSITY BB 8 USA Prime 14U Bybee 9 Rattlers - Perkins
Game 14 Sat 8:00 PM MSC 1 4 Texas Rattlers - Torres 4 Grapevine Stampede

14u D1 GOLD BRACKET 14U OPEN

4 Corinth Crushers - Marker 10
Sunday 8:00 AM
MSC VARSITY BB
1
5 Texas Rattlers - Torres 4
2 Texas Fire- Black 10
Sunday 12:00 PM
MSC VARSITY BB
2
7 Rattlers - Perkins 0
3 USA Prime Herrick 7
Sunday 10:00 AM
MSC VARSITY BB
3
6 14U Heroes- Zastoupil 4
1 Texas Cannons - Watten 10
Sunday 2:00 PM
MSC VARSITY BB
4
Corinth Crushers - Marker 2
Texas Fire- Black 13
Sunday 4:00 PM
MSC VARSITY BB
5
USA Prime Herrick 2
Texas Cannons - Watten 9
Sunday 6:00 PM
MSC VARSITY BB
6
Texas Fire- Black 2
Texas Cannons - Watten
Champion

14u D1 SILVER BRACKET 14U OPEN

11 USA Prime 14U Bybee 11
Sunday 8:00 AM
MSC 1
1
12 Parker County Baseball 14U 1
9 Grapevine Stampede 6
Sunday 12:00 PM
MSC 1
2
14 Coppell Copperheads 2
10 Canes Southwest 14U - Coleman 5
Sunday 10:00 AM
MSC 1
3
13 Blaze Baseball Club 0
8 Denton Texans - Vincent 1
Sunday 2:00 PM
MSC 1
4
USA Prime 14U Bybee 9
Grapevine Stampede 7
Sunday 4:00 PM
MSC 1
5
Canes Southwest 14U - Coleman 3
USA Prime 14U Bybee 2
Sunday 6:00 PM
MSC 1
6
Grapevine Stampede 3
Grapevine Stampede
Champion

14U Heroes- Zastoupil

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
62 Gutierrez, Christian 1.0 1.0
10 Harry, Brenham 1.0 1.0
65 Hedges, Hunter 2.0 2.0
2 Monter, Luke 2.0 2.0
Wegmann, Brandon 2.0 2.0
1 Wilson, Adam 1.0 1.0
Total 5.0 4.0 9.0

Blaze Baseball Club

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
9 Bacci, Hayden 1.2 1.2
27 Berlioz, Aidan 1.0 1.0
14 Erlinger, Jaxon 0.2 0.2
11 Reaves, Joshua 0.1 1.1 1.2
21 Sanders, Scott 0.1 0.1
2 Williams, Nicholas 2.0 2.0
Total 3.0 4.1 7.1

Canes Southwest 14U - Coleman

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4 Total
22 Bielss, Kameron 1.0 6.0 7.0
55 Dickson, Mathew 2.0 2.0
29 Egenbacher, Cy 2.0 2.0
3 Hall, Seth 2.0 2.0
17 Lockard, Braedyn 1.1 1.1
00 Murphey, Walker 1.0 1.0
0 Murphey, Wesley 0.2 0.2
Total 4.0 5.0 7.0 16.0

Coppell Copperheads

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
9 Alonzo, Sal 0.2 0.2
11 Baker, David 0.1 0.1
29 Bloodworth, Nate 2.0 2.0
15 Cameron, Jamie 0.1 0.1
6 Garcia, Jake 2.0 2.0
27 Hill, Ethan 1.2 1.2
3 Ondrey, Gabe 2.0 2.0
Total 5.0 4.0 9.0

Corinth Crushers - Marker

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4 Total
12 Bortnem, Cade 3.2 3.2
22 Drake, Sam 2.0 1.1 3.1
8 Marker, Tristian 2.0 2.0
1 Morris, Branson 2.0 2.0
2 Rose, John Michael 2.0 2.0
Total 4.0 4.0 5.0 13.0

Denton Texans - Vincent

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
15 Kinard, Micah 4.0 4.0
11 Martin, Castor 0.1 0.1
28 Massengale, Jonathan 2.0 2.0
1 Pearson, Dakoda 2.0 2.0
29 Vincent, Norman 1.0 1.0
Total 6.0 3.1 9.1

Grapevine Stampede

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4
10/27
Total
2 Allison, Braden 1.0 1.0
25 Brown, Ryan 1.2 1.2
7 Flores, Jayson 1.0 1.0
58 Harrington, Parker 2.0 2.0 4.0
15 Lyle, Cash 2.0 5.0 7.0
18 Millen, Caleb 0.2 0.2
6 Wilson, Connor 1.1 7.0 8.1
Total 4.2 5.0 7.0 7.0 23.2

Parker County Baseball 14U

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
2 Beard, Cayden 1.0 1.0
21 Haug, Riley 1.2 1.2
23 Jessup, Landon 1.1 1.1
47 Pempsell, Jacob 0.1 0.1
11 Smith, Hayden 1.2 1.2
Total 3.0 3.0 6.0

Rattlers - Perkins

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
27 Hammond, James 1.0 1.0
34 Martin, Jacob 1.0 1.0
5 Martinez, Xavier 1.0 1.0
7 O'Malley, Matthew 1.0 0.1 1.1
18 Perkins, Jamari 1.0 1.0
Total 3.0 2.1 5.1

Texas Cannons - Watten

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4 Total
20 Behrman, Jack 5.0 5.0
85 Hickey, Gavin 1.0 1.0
7 Lehman, William 2.0 2.0
17 Liner, Caden 1.0 1.0
44 Spangler, Isaiah 2.0 2.0
Total 3.0 3.0 5.0 11.0

Texas Fire- Black

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4
10/27
Total
37 Garcia, Elijah 1.2 1.2
34 Govea, Austen 2.0 2.0
99 Green, Kierin 2.1 2.1
97 Hernandez, Matthew 4.0 4.0
1 Martinez, Caleb 1.0 1.0
Vallejo, Jett 4.0 4.0
Total 4.0 3.0 4.0 4.0 15.0

Texas Rattlers - Torres

# Player 1
10/26
2
10/26
3 4 Total
2 Armstrong, Nolan 3.0 3.0
6 Macdonald, Mason 2.0 2.0
0 Penuel, William 3.0 3.0
20 Williamson, Sam 1.0 1.0
Total 4.0 5.0 9.0

USA Prime 14U Bybee

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4
10/27
Total
5 Davis, Jackson 0.2 0.1 1.2 2.2
8 Gonzalez, Matthew 2.0 2.0
34 Goodridge, Blake 4.0 4.0
Johnson, Preston 2.0 2.0
26 Liptow, Ryland 0.1 0.1
14 Pailes, Ben 0.1 0.1
35 Scarborough, Zachary 0.1 0.1
27 Stovall, Ryne 4.1 4.1
22 Walker, Brock 1.2 1.2
Total 5.0 2.2 4.0 6.0 17.2

USA Prime Herrick

# Player 1
10/26
2
10/26
3
10/27
4 Total
42 Allen, Hanson 1.0 1.0
24 Canales, Jayden 1.0 1.0 2.0
7 Clagg, Cason 4.0 4.0
10 Faulkner, Cole 0.1 0.1
9 Ford, Elijah 2.0 2.0
6 Rhoades, Shelton 1.0 1.0
17 Schmidt, Seven 1.0 1.0
1 Sekoral, Brandon 0.2 0.2
35 Song, Kurtis 1.0 1.0
21 Ziemann, Mason 1.0 1.0
Total 4.0 5.0 5.0 14.0

Weather Updates

All fields are playable 




9u-14u $425.00

$150.00 Team Gate fee


Play at the best fields in North Texas! 

What we do- 
We're committed to promoting the Game of Baseball! We promote the game and the players through our Championship Events. By providing teams and their supporters with high quality venues and well managed tournaments, teams compete with the best amateur baseball clubs in the Nation. 


When do I pay the tournament entry fee? 
All Travel Sports Baseball tournaments are first pay/first play. Your entry into an event is not complete until you have paid the entry fee or the gate fee. The division may sell out prior to the payment deadline.


Do we supply our own baseballs? 
TSB provides every team in the event with 1 dozen Official NCS Baseballs at team check in.


Is my team D1, D2 or D3? 
D1 = Major, D2 = AAA and D3 = AA. Do not sandbag!


Checks Payable to:
Travel Sports Baseball
2011 E. Lamar Blvd
Suite 120
Arlington, TX 76006



# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 813 Elite
Palmer, TX
10U D3 3-4-0
2 COR Baseball
Van Alstyne, TX
10U D2 4-3-0
3 Dallas Tigers East Stirm
Rockwall, TX
10U D2 3-6-0
4 Ft Worth Bisons Casillas
Ft Worth, TX
10U D3 2-4-0
5 Keller Aces
Keller, TX
10U D2 6-3-0
6 TCR Bobcats - Wise
Trophy Club, TX
10U D2 1-3-0
7 Texas Pirates - OG
Grand Prairie, TX
10U D2 5-5-0
8 Titans Elite
Stonewall, LA
10U D2 2-1-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Arlington Saints
Arlington, TX
11U D3 2-4-0
2 Coppell Cowboys - Miller
Coppell, TX
11U D3 4-0-0
3 Fort Worth Bisons
Fort Worth, TX
11U D3 13-5-0
4 Impact Baseball Club - Green
Roanoke, TX
11U D3 1-2-0
5 Keller Indians
Keller, TX
11U D3 4-4-0
6 Mustangs - McCall
Grapevine, TX
11U D3 8-11-3
7 NTXBC Dirtbags
Keller, TX
11U D3 0-3-0
8 TCR Bobcats - Turner/Massey
Trophy Club, TX
11U D3 1-1-1
9 Texas Momentum Baseball-Valle
White Settlement, TX
11U D3 1-2-0
10 Texas Rattlers - Harrolle
Flowermound, TX
11U D3 1-2-0
11 Texas Rebels
Denton, TX
11U D3 5-6-0
12 Texas Warriors
Grapevine, TX
11U D3 3-7-0
13 Texas WreKKers-11U
Euless, TX
11U D3 1-2-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 11U Storm - Lockhart
Argyle, TX
11U D2 3-6-1
2 Bobcats
Roanoke, TX
11U D2 3-1-0
3 Citius USA
Desoto, TX
10U D1 5-5-1
4 Colleyville Titans
Colleyville, TX
11U D2 3-4-0
5 D-Bat Elite
Frisco, TX
11U D2 2-11-0
6 Ft Worth Cats - Jackson
Colleyville, TX
11U D2 2-4-2
7 Keller Aces - Wineriter
Keller, TX
11U D2 1-4-1
8 NTX Athletics
Anna, TX
11U D2 7-5-1
9 NTX DAWGS
Frisco, TX
11U D2 7-3-1
10 NTX Warriors
Wylie, TX
11U D2 8-3-0
11 NTXBC Dirtbags 11U - McPike
Keller, TX
11U D2 1-4-1
12 Sox
Kaufman, TX
11U D1 9-0-0
13 TEXAS EDGE 11U LACOURSE
Fort Worth, TX
11U D2 6-6-0
14 Texas Rattlers- Wylie
Flower Mound, TX
11U D2 4-1-0
15 TX Sharks
Prosper, TX
11U D2 3-16-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Bison Baseball Dallas
Dallas, TX
12U D2 4-6-0
2 Colleyville Cardinals
Colleyville, TX
12U D2 1-3-0
3 Coppell Cowboys - Slaton
Coppell, TX
12U D2 1-2-0
4 Crushers Elite - Garrison
Corinth, TX
12U D2 3-2-1
5 Dallas Beast Mode
Arlington, TX
12U D2 7-2-1
6 Fort Worth Texans 12u Red
Saginaw, TX
12U D3 1-3-0
7 Marucci Elite - Hill
Rowlett, TX
11U D1 1-9-0
8 NTX Bulls Sifuentes 12u
North Richland Hills, TX
12U D3 8-6-0
9 Texas 66ers
Melissa, TX
12U D2 5-10-0
10 Texas Desperados - Hendrix
Lewisville, TX
12U D2 3-1-0
11 Texas Rattlers - Apollaro
Flower Mound, TX
11U D1 5-1-1
12 TEXAS STIX - SUTTLES
Grapevine, TX
12U D2 6-8-0
13 USA Prime 12u AAA Jourdan
Carrolton, TX
12U D3 0-3-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Colleyville Crush
Colleyville, TX
13U D3 0-6-0
2 DBI Blacksox 13U - Nalley
Denton, TX
13U D3 1-5-0
3 North Texas Express
Krum, TX
13U D3 3-1-0
4 NTX Bulls Broom 13u
North Richland Hills, TX
13U D3 5-0-0
5 NTX Tribe - LaTorre
Sachse, TX
13U D3 3-4-0
6 NTXBC Dirtbags - Sedberry
Keller, TX
13U D3 0-9-0
7 Texas Rattlers - Crockett
Flower Mound, TX
13U D3 6-3-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Athletic Zone Baseball
Dallas, TX
13U D1 1-2-0
2 Black Sox-Kinzy
Denton, TX
13U D1 2-4-1
3 CCBA A's - Langley
Prosper, TX
13U D1 2-5-0
4 Dallas Tigers - Cummings
Frisco, TX
13U D2 10-10-0
5 DFW Suns
Bedford, TX
13U D2 2-4-0
6 El Paseo Baseball
Fort Worth, TX
13U D1 6-3-0
7 North Dallas Baseball Academy
Richardson, TX
13U D1 4-10-0
8 NTX Bulls Wood 13u
NRH, TX
13U D1 11-2-0
9 NTX Naturals
Denton, TX
13U D2 10-7-1
10 NTXBC DIRTBAGS 13U WOODS
Keller, TX
13U D1 5-2-0
11 Rawlings Braves Blue
Fort Worth, TX
13U D1 2-1-0
12 TCR Bobcats - White
Roanoke, TX
13U D2 5-5-1
13 Texas Desperados - Bedford
Lewisville, TX
13U D2 0-3-0
14 Warriors
Lucas, TX
13U D2 8-7-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 14U Heroes- Zastoupil
FRISCO, TX
14U D2 2-4-0
2 Blaze Baseball Club
Dallas, TX
14U D2 1-5-1
3 Canes Southwest 14U - Coleman
Decatur, TX
14U D2 6-6-1
4 Coppell Copperheads
Coppell, TX
14U D2 3-14-0
5 Corinth Crushers - Marker
Corinth, TX
14U D2 8-7-0
6 Denton Texans - Vincent
Denton, TX
14U D3 1-5-0
7 Grapevine Stampede
Grapevine, TX
14U D2 5-3-1
8 Parker County Baseball 14U
Aledo, TX
14U D2 1-5-0
9 Rattlers - Perkins
flowermound, TX
14U D3 1-2-0
10 Texas Cannons - Watten
Frisco, TX
14U D1 11-2-0
11 Texas Fire- Black
North Richland Hills, TX
14U D1 4-1-0
12 Texas Rattlers - Torres
Flower Mound, TX
14U D2 1-1-1
13 USA Prime 14U Bybee
North Richland Hills, TX
14U D1 2-2-1
14 USA Prime Herrick
Fort Worth, TX
14U D2 5-5-0