Qualifier

Grapevine/Melissa/McKinney/Princeton/Richardson/Trophy Club, TX

DFW - See Locations Tab

TSB MOTHERS DAY CLASSIC

May 7-9, 2021

Division

# Team W-L-T RA RS PTS
1 DFW Spartans 2-0-0 8 42 1800
2 TCR Bobcats- Fossum 2-0-0 10 40 1300
3 Texas Stix - Capps 2-0-0 12 37 2600
4 NTX Tribe - Nixon 1-1-0 18 22 1650
5 Haslet Tigers 1-1-0 30 30 550
6 Lion-Hearted - Roberson 1-1-0 31 26 400
7 USA Prime 8u - Amick 0-2-0 38 13 175
8 5 Star Performance DFW - 8U Cruz 0-2-0 38 12 150
9 Rockwall Rebels - 8U 0-2-0 42 5 0

Championship Bracket(RINGS) 8U D3

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sunday 8:00 AM IPE 5 21 5 Star Performance DFW - 8U Cruz 11 Rockwall Rebels - 8U
Game 2 Sunday 9:30 AM IPE 5 9 NTX Tribe - Nixon 2 Haslet Tigers
Game 3 Sunday 12:30 PM IPE 5 14 TCR Bobcats- Fossum 4 USA Prime 8u - Amick
Game 4 Sunday 11:00 AM IPE 5 15 Texas Stix - Capps 9 Lion-Hearted - Roberson
Game 5 Sunday 2:00 PM IPE 5 14 DFW Spartans 4 5 Star Performance DFW - 8U Cruz
Game 6 Sunday 3:30 PM IPE 5 15 TCR Bobcats- Fossum 7 Texas Stix - Capps
Game 7 Sunday 5:00 PM IPE 5 7 DFW Spartans 6 NTX Tribe - Nixon
Game 8 Sunday 6:30 PM IPE 5 6 DFW Spartans 19 TCR Bobcats- Fossum
Championship Bracket(RINGS)
8 5 Star Performance DFW - 8U Cr 21
Sunday 8:00 AM
IPE 5
1
9 Rockwall Rebels - 8U 11
1 DFW Spartans 14
Sunday 2:00 PM
IPE 5
5
5 Star Performance DFW - 8U Cr 4
4 NTX Tribe - Nixon 9
Sunday 9:30 AM
IPE 5
2
5 Haslet Tigers 2
2 TCR Bobcats- Fossum 14
Sunday 12:30 PM
IPE 5
3
7 USA Prime 8u - Amick 4
3 Texas Stix - Capps 15
Sunday 11:00 AM
IPE 5
4
6 Lion-Hearted - Roberson 9
DFW Spartans 7
Sunday 5:00 PM
IPE 5
7
NTX Tribe - Nixon 6
TCR Bobcats- Fossum 15
Sunday 3:30 PM
IPE 5
6
Texas Stix - Capps 7
DFW Spartans 6
Sunday 6:30 PM
IPE 5
8
TCR Bobcats- Fossum 19
TCR Bobcats- Fossum
Champion

No pitching statistics recorded.



What we do- 

We're committed to promoting the Game of Baseball! We promote the game and the players through our Championship Events. By providing teams and their supporters with high quality venues and well managed tournaments, teams compete with the best amateur baseball clubs in the Nation. 

Team event registration fee:
9U/10U  $395.00
11U-14U $495.00
Team gate fee for all age divisions is $150

Payment Policy:
The event registration fee or the team gate fee must be paid to confirm your teams spot in the tournament.
Teams that choose to pay later may be moved to the waitlist if other teams register and pay before them, regardless of when they register.

Refund Policy:
Teams withdrawing from an event 7 days prior to the start date of an event will receive a 100% credit.
Teams withdrawing 6 or less days prior to an event for any reason will receive a 50% credit.
Paid teams in divisions that do not make will receive a 100% credit.
If an event is cancelled due to weather, teams will be eligible for the following credit.
-0- games started 100% credit
-1- game started 50% credit
-2- games started 0% credit

Cancellations due to Force Majeure and Governmental Actions:
Any event that is cancelled due to the closing of a facility due to governmental actions prompted by a pandemic, epidemic, act of war, police action or Act of God will be available for credit, but may be delayed by BUSA Events LLC ability to operate.
Online payment fee:
When paying with a credit card or debit card there will be a 4% processing fee. This fee is not refundable and not able to be applied as a credit.
The processing fee is a convenience fee paid to the credit card processor. You can mail, or drop off a check to avoid this fee. Please call the office when you mail your check and we will confirm your entry, do not leave a voicemail or email this information. You must contact a director directly.
How to get a refund:
All credit transfers and refunds must be initiated by the customer by completing either the transfer form or the refund form.  
All refunds will have a $25 admin fee applied.
Click here to transfer your credit to another TSB event
You can receive a refund for any credit memos in your club or teams account by clicking here.

Game time limits:
All Coach Pitch games are 1:15 hr

All 9u-12u games are 1:30 hr
All 13u-14u Pool Play games are 1:30 hr

All 9u-12u Bracket Games are 1:30 hr
All 13u-14u Bracket Games are 1:45 hr

Baseballs:
All teams will receive 1 dozen NCS Baseballs at team check in.
Rules:
We play exclusively by the rules listed on the playNCS.com website.
We utilize outs instead of innings for pitching totals.
We allow -5 bats in 14u D2 and D3
We play all 13u events at 54/80 unless otherwise noted
We do not allow metal cleats on any turf fields or temporary mounds.
No Seeds or shelled nuts are allowed at any of the facilities.
How do I submit a schedule request?
Please submit all schedule request using the schedule request tab on the event menu.
We will take schedule request until the Sunday evening prior to the event.
You can block out a 4 hour block on Friday or Saturday that you cannot play only!
Schedule request that are more restrictive than a 4 hour "no play" block will be difficult to accommodate but we will do our best!
It is very important that you do not enter into an event that you cannot attend if you do not get specific pool play times, the schedule request is a request, not a schedule guarantee.
Any schedule request that are text, emailed or submitted in any other way, besides using the schedule request tab on the event page will not be accepted. If the schedule request tab is not showing on the event menu, that means we have began scheduling the event already.
Cooler Policy:
Outside food and drinks are allowed.
Pets:
Do not bring your pets to the tournament.
Regardless of the Cities policies, you will be asked to leave if you bring any pets.
Event locations are not guaranteed. We play on all turf, half turf, grass and skinned fields in and around the listed locations.


# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance DFW - 8U Cruz
Lewisville, TX
8U D3 2-9-1
2 DFW Spartans
Saginaw, TX
8U D3 23-12-0
3 Haslet Tigers
Haslet, TX
8U D3 4-12-1
4 Lion-Hearted - Roberson
Argyle, TX
8U D3 6-15-0
5 NTX Tribe - Nixon
Sachse, TX
7U D2 17-4-0
6 Rockwall Rebels - 8U
Rockwall, TX
8U D3 0-7-0
7 TCR Bobcats- Fossum
Trophy Club, TX
8U D3 19-11-0
8 Texas Stix - Capps
Grapevine, TX
8U D3 23-26-0
9 USA Prime 8u - Amick
Denton, TX
8U D3 2-18-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 903 Baseball Club Ross
Sherman, TX
9U D3 3-11-0
2 Canes Southwest - Ward
Prosper, TX
9U D3 9-5-0
3 Cooperstown Cobras-Vercher
Haslet, TX
9U D2 24-11-0
4 Dallas Patriots 8u - Stout
Frisco, TX
8U D3 9-4-1
5 NTX EAGLES
Murphy, TX
9U D3 1-5-0
6 NTX Vipers
Frisco, TX
9U D3 3-1-0
7 NTXBC Dirtbags Page 8u
Keller, TX
8U D2 18-16-0
8 Texas Cannons-Taft
Carrollton, TX
9U D3 3-8-0
9 Texas Captains
Rockwall, TX
9U D3 16-18-0
10 Texas Edge - Eggleton
Fort Worth, TX
9U D3 37-18-1
11 Texas Stix - Smallwood
Grapevine, TX
9U D3 27-14-1
12 Texas Wizards-Martinez
Azle, TX
9U D3 0-3-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 817 Sports LLC - Leaders
Mansfield, TX
10U D3 13-17-1
2 Dallas Nationals Blue
Argyle, TX
10U D3 27-15-0
3 Dallas Patriots - Longacre
Frisco, TX
10U D3 6-12-0
4 Dallas Patriots - Valderrama
Frisco, TX
10U D3 19-12-1
5 DFW Jets
Euless, TX
10U D3 6-6-0
6 Diamond Athletics 10u - Ibarra
Woodway, TX
10U D3 2-11-2
7 Garland Bombers 9u
Garland, TX
9U D2 15-5-1
8 Jaguars 10u
Dallas, TX
10U D3 6-6-0
9 NTX Elite Gutierrez
Nevada, TX
10U D3 6-7-0
10 Texas Renegades
FRISCO, TX
10U D3 3-9-1
11 Texas Spartans
denton, TX
10U D3 0-5-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 HVA Storm
LANTANA, TX
10U D2 8-12-0
2 Impact Baseball Club - 10U Gray
Roanoke, TX
10U D2 4-10-0
3 NTX United
GRAND PRAIRIE, TX
10U D2 24-14-2
4 TCR Bobcats - Jones
Trophy Club, TX
10U D2 18-3-1
5 Texas Edge Papasan 10u
Granbury, TX
10U D2 23-12-1
6 Texas Tide
Midlothian, TX
10U D3 22-15-1
7 Warbird Baseball
Granbury, TX
10U D3 1-15-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Cooperstown Cobras Seltzer
Ft Worth, TX
11U D3 6-5-1
2 Fort Worth Bandits
Fort Worth, TX
11U D3 21-10-0
3 NTX Elite Altobelli
Nevada, TX
11U D3 10-5-2
4 NTXBC Dirtbags
Keller, TX
10U D2 12-17-1
5 TEXAS EDGE NORTH - SIMPSON
Fort Worth, TX
11U D3 13-23-3
6 Texas Rattlers - del Muro
Flower Mound, TX
11U D3 16-10-0
7 Texas Scrappers - Hagedorn
Carrollton, TX
11U D3 0-8-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 DALLAS TIGERS - BRYANT
FRISCO, TX
11U D2 10-12-2
2 Dragons
Southlake, TX
11U D2 5-11-1
3 Dulins Dodgers McDaniel
Prosper, TX
11U D2 3-21-0
4 MC Elite 2028
Melissa, TX
11U D3 26-11-1
5 NTX Elite Landry
Nevada, TX
11U D2 9-20-1
6 TCR Bobcats - Hunter
Trophy Club, TX
11U D2 16-9-2
7 Texas Oilers 11U Hamblin/Hancock
Rowlett, TX
11U D2 6-7-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance DFW - 11U Woytek/Lytle
Plano, TX
11U D2 13-11-0
2 HVA Storm-Bird
Lantana, TX
11U D1 20-5-0
3 NTX Bulls Norman 11
North Richland Hills, TX
11U D1 14-6-1
4 Texas Broncos
McKinney, TX
11U D1 12-3-0
5 Texas Captains
Rockwall, TX
11U D2 27-10-0
6 Texas Captains 10UD1
Rockwall, TX
10U D1 11-2-2
7 Texas Rynos
Argyle, TX
11U D1 9-4-0
8 USA Prime 2028
Fort Worth, TX
11U D2 3-8-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aledo Elite 12u
Aledo, TX
12U D3 8-13-1
2 Colts BSBL
Rockwall, TX
12U D3 19-16-0
3 Cooperstown Cobras - Coursey
Fort Worth, TX
12U D3 11-14-1
4 Dallas Beast Mode
Grand Prairie, TX
12U D3 22-18-1
5 Dallas Tigers 12U - Bruno
Plano, TX
12U D3 2-7-0
6 ENEMY
Southlake, TX
12U D3 10-4-0
7 Jaguars 12u
Dallas, TX
12U D3 7-3-0
8 NTX Bulls Woodard 12
North Richland Hills, TX
12U D3 14-27-3
9 TCR Bobcats - Savell
ROANOKE, TX
12U D3 4-5-0
10 Texas Cannons-Campos
Carrollton, TX
12U D3 16-12-1
11 Texas Forge White
Weatherford, TX
12U D3 5-4-0
12 Texas Generals - Shelton
Frisco, TX
12U D3 11-2-0
13 Texas Rebels
Denton, TX
12U D3 8-24-1
14 Texas Spikes
McKinney, TX
12U D3 5-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 121 Baseball
Grapevine, TX
12U D2 1-3-0
2 Benbrook Lake Monsters
Benbrook, TX
12U D2 17-11-4
3 Bulldogs Baseball of Aledo
Aledo, TX
12U D2 6-14-0
4 Cooperstown Cobras Hawthorne 12u
Fort Worth, TX
12U D3 4-17-1
5 DBI Blacksox - Schmidt
Highland Village, TX
12U D2 13-9-1
6 DFW JETS 12U-JAROB
EULESS, TX
12U D2 19-8-0
7 DFW TWINS
Aledo, TX
12U D2 11-23-1
8 Duran Baseball
Crowley, TX
12U D3 3-13-0
9 Keller Knights - Mench
Keller, TX
12U D2 6-8-0
10 Marucci Elite Texas-Loya
Lubbock, TX
12U D2 10-7-0
11 Marucci Elite TX-Najera
Dallas, TX
12U D2 30-22-2
12 NTX Athletic's
McKinney, TX
12U D2 5-6-1
13 Rawlings Tigers - Black
Fort Worth, TX
12U D2 7-8-0
14 TCR Bobcats (Massey)
Trophy Club, TX
12U D3 20-8-2
15 Texas Oilers 12U Nowell
Rowlett, TX
12U D2 15-8-1
16 Texas Rattlers - Wylie
Flower Mound, TX
12U D2 18-12-2
17 Texas RedHawks
Southlake, TX
12U D2 13-9-1
18 Texas Smoke
Fort Worth, TX
12U D2 9-2-2
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Bobcats
Roanoke, TX
12U D1 17-5-0
2 Dallas Patriots - Stutzman
Frisco, TX
12U D1 12-15-1
3 Dallas Tigers Lovell
Dallas, TX
12U D1 11-5-1
4 Five Star Performance DFW - Clemens
Plano, TX
12U D2 15-11-1
5 NTX Bulls Simon 12
NRH, TX
12U D1 3-13-0
6 Stix - Prospects Black
Grapevine, TX
12U D1 10-3-0
7 Texas Edge North
Fort Worth, TX
12U D1 16-3-2
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance Copeland
Kilgore, TX
13U D2 6-2-0
2 Coppell Cowboys - Mullican
Coppell, TX
13U D3 8-9-0
3 Corinth Crushers - Garrison
Corinth, TX
13U D2 6-6-0
4 Dallas Tigers Nester
Dallas, TX
13U D2 10-7-1
5 DFW JETS 13U-NEGRON
EULESS, TX
13U D3 14-12-1
6 DFW Jets- Cress
Grapevine, TX
13U D2 9-16-1
7 Frisco Renegades
Frisco, TX
13U D2 1-8-0
8 Muenster Maniax
Muenster, TX
13U D2 13-9-1
9 NTX - Renegades 13u - White
Midlothian, TX
13U D3 14-14-1
10 NTX Bulls Sifuentes 13
North Richland Hills, TX
13U D2 17-26-2
11 NTX Tribe - James
Sachse, TX
13U D2 3-6-0
12 Rockwall Expos
Rockwall, TX
13U D2 7-3-1
13 TBB Athletics West - Henn
Aledo, TX
13U D2 20-6-0
14 Texas Knights 13u-Aguirre
Richardson, TX
13U D2 4-17-3
15 United Nine Gaunt
Frisco, TX
13U D2 12-6-1
16 USA Prime -Vazquez
Frisco, TX
13U D3 14-10-0
17 Warbird Baseball Gold
Granbury, TX
13U D2 10-6-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 13U Canes Southwest Wallace
Prosper, TX
13U D1 6-8-0
2 Canes Southwest Helton
Prosper, TX
13U D2 24-14-2
3 Driven Elite 13U Red
Grapevine, TX
13U D1 6-9-0
4 Frisco Riders - Dillingham
Frisco, TX
13U D1 11-7-1
5 HVA Storm-Rodriguez
Highland village Storm, TX
13U D1 12-8-1
6 Stix 2026 Prospects Red
Greapevine, TX
13U D1 12-15-0
7 Stix 2026 Prospects White
Grapevine, TX
13U D1 8-18-2
8 Stix North 2026 Prospects Black
Denton, TX
13U D1 8-6-1
9 Team Citius - Calderon
Forney, TX
13U D2 7-8-0
10 Texas Stars
Midlothian, TX
13U D1 14-6-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance DFW- 14U Laurin
Plano, TX
14U D2 3-12-0
2 Canes Southwest 14U Pastrana
Prosper, TX
14U D2 19-14-1
3 Dallas Elite 2025 Boyer
Irving, TX
14U D3 14-21-1
4 Dallas Hooks- Ritter
Dallas, TX
14U D2 13-6-0
5 Dallas Tigers - Micucci
Frisco, TX
14U D2 3-11-1
6 Dallas Tigers 14U Bingham
Rowlett, TX
14U D2 8-6-1
7 Dallas Tigers Reynolds 13U
Frisco, TX
13U D1 5-0-0
8 Dallas Tigers Simms
Dallas, TX
14U D2 3-10-0
9 Dallas Warriors
Dallas, TX
14U D2 12-8-0
10 Diamond Prospects
Dallas, TX
14U D2 8-8-0
11 FW Rebels
Fort Worth, TX
14U D3 19-18-0
12 GRIND DM Baseball
Frisco, TX
14U D2 4-3-0
13 Jaguars 14u
Dallas, TX
14U D3 1-5-0
14 Keller Falcons
Keller, TX
14U D3 4-4-0
15 Midland Baseball Academy Carolina Blue
Midland, TX
14U D3 9-3-0
16 NTX Bulls Broom 14u
North Richland Hills, TX
14U D3 5-13-0
17 NTX Tribe - LaTorre
Sachse, TX
14U D2 15-21-1
18 Rangers
Allen, TX
14U D2 7-10-1
19 TCR Bobcats - Hennig
Trophy Club, TX
14U D2 14-22-1
20 Team Citius - Moreno
Garland, TX
14U D2 3-4-0
21 Texas Barons - Hankins
Fort Worth, TX
14U D2 7-16-0
22 Texas Elite Evans
Euless, TX
14U D2 3-9-0
23 Texas Oilers 14U Taylor
Rowlett, TX
14U D2 10-14-0
24 Texas Sluggers
Weatherford, TX
14U D2 11-10-0
25 UB STRIPES - COGGAN
McKinney, TX
14U D2 21-21-0
26 USA Prime Duck
Argyle, TX
14U D2 3-11-0
27 USA Prime Martin Denton
Denton, TX
14U D2 5-9-0
28 USA Prime -Vazquez
Frisco, TX
14U D3 9-10-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 2025 USA Prime-Vazquez
Frisco, TX
14U D1 15-10-1
2 Black Sox - Kinzy
Argyle, TX
14U D1 26-20-2
3 Braves Baseball Blue
Fort Worth, TX
14U D1 15-1-1
4 Braves Baseball Red
Fort Worth, TX
14U D1 7-12-0
5 Cooperstown Cobras 14u Walcott
fort worth, TX
14U D1 4-2-1
6 Coppell Cowboys Red - VanLuvan
Irving, TX
14U D2 1-5-0
7 Dallas Tigers - Cummings
Frisco, TX
14U D2 32-25-2
8 Dallas Tigers West DeWitt/Duran
Crowley, TX
14U D2 15-14-0
9 Fort Worth Cats - Black
Fort Worth, TX
14U D1 5-7-1
10 Impact Baseball Club-Worley
Roanoke, TX
14U D1 11-7-0
11 North Dallas Baseball Academy - Black
Richardson, TX
14U D2 24-20-0
12 NTX Bulls- Davis
North Richland Hills, TX
14U D1 17-16-1
13 NTX Bulls Wood
North Richland Hills, TX
14U D1 9-4-0
14 NTXBC Dirtbags - Tenorio
Fort Worth, TX
14U D1 6-4-0
15 NTXBC DIRTBAGS 14U WOODS
Keller, TX
14U D1 15-3-0
16 Pro Source - Mullin
Carrollton, TX
14U D1 9-21-2
17 Pro Source 14U-Wuest
Carrollton, TX
14U D2 11-30-1
18 Stix 2025 Futures
Grapevine, TX
14U D1 17-18-2
19 Stix 2025 Prospects Red
Grapevine, TX
14U D1 9-6-0
20 Team Citius - Calderon
Forney, TX
14U D2 8-10-0
21 Texas Cannons-Chamblee
Carrollton, TX
14U D1 10-18-3
22 Texas Captains
Rockwall, TX
14U D1 12-9-1
23 Texas Warhawks
Dallas, TX
14U D1 19-7-0
24 Texoma Elite
Wichita Falls, TX
14U D1 1-5-0
25 Texoma Show
Sherman, TX
14U D1 15-6-0
26 Warriors
Allen, TX
14U D2 26-15-1