Qualifier

Burleson/Grapevine/Princeton/Richardson, TX

Chisenhall Fields

TSB LONESTAR CLASSIC

Jun 5-6, 2021

Division

# Team W-L-T RA RS PTS
1 Marucci Elite Texas Pearce 2-0-0 16 25 450
2 Greyhound Baseball Club (Hounds) 1-1-0 11 25 2250
3 NTX Reign 1-1-0 34 16 100
4 Texas Edge 6u 0-2-0 30 25 250
Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sat 8:00 AM CHP Shire 16 Marucci Elite Texas Pearce 12 Texas Edge 6u
Game 2 Sat 9:30 AM CHP Shire 9 Marucci Elite Texas Pearce 4 Greyhound Baseball Club (Hounds)
Game 3 Sat 11:00 AM CHP Shire 14 NTX Reign 13 Texas Edge 6u
Game 4 Sat 12:30 PM CHP Shire 2 NTX Reign 21 Greyhound Baseball Club (Hounds)

Championship Bracket(RINGS) 7U OPEN

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sunday 12:30 PM CHP Shire 15 Marucci Elite Texas Pearce 3 Texas Edge 6u
Game 2 Sunday 2:00 PM CHP Shire 13 Greyhound Baseball Club (Hounds) 3 NTX Reign
Game 3 Sunday 3:30 PM CHP Shire 1 Marucci Elite Texas Pearce 8 Greyhound Baseball Club (Hounds)
Championship Bracket(RINGS)
1 Marucci Elite Texas Pearce 15
Sunday 12:30 PM
CHP Shire
1
4 Texas Edge 6u 3
2 Greyhound Baseball Club (Hound 13
Sunday 2:00 PM
CHP Shire
2
3 NTX Reign 3
Marucci Elite Texas Pearce 1
Sunday 3:30 PM
CHP Shire
3
Greyhound Baseball Club (Hound 8
Greyhound Baseball Club (Hound
Champion

No pitching statistics recorded.



What we do- 

We're committed to promoting the Game of Baseball! We promote the game and the players through our Championship Events. By providing teams and their supporters with high quality venues and well managed tournaments, teams compete with the best amateur baseball clubs in the Nation. 

Team event registration fee:
6U/7U/8U  $245.00
9U/10U  $375.00
11U-14U $425.00
Team gate fee for all age divisions is $150

Payment Policy:
The event registration fee or the team gate fee must be paid to confirm your teams spot in the tournament.
Teams that choose to pay later may be moved to the waitlist if other teams register and pay before them, regardless of when they register.

Refund Policy:
Teams withdrawing from an event 7 days prior to the start date of an event will receive a 100% credit.
Teams withdrawing 6 or less days prior to an event for any reason will receive a 50% credit.
Paid teams in divisions that do not make will receive a 100% credit.
If an event is cancelled due to weather, teams will be eligible for the following credit.
-0- games started 100% credit
-1- game started 50% credit
-2- games started 0% credit

Cancellations due to Force Majeure and Governmental Actions:
Any event that is cancelled due to the closing of a facility due to governmental actions prompted by a pandemic, epidemic, act of war, police action or Act of God will be available for credit, but may be delayed by BUSA Events LLC ability to operate.
Online payment fee:
When paying with a credit card or debit card there will be a 4% processing fee. This fee is not refundable and not able to be applied as a credit.
The processing fee is a convenience fee paid to the credit card processor. You can mail, or drop off a check to avoid this fee. Please call the office when you mail your check and we will confirm your entry, do not leave a voicemail or email this information. You must contact a director directly.
How to get a refund:
All credit transfers and refunds must be initiated by the customer by completing either the transfer form or the refund form.  
All refunds will have a $25 admin fee applied.
Click here to transfer your credit to another TSB event
You can receive a refund for any credit memos in your club or teams account by clicking here.

Game time limits:
All Coach Pitch games are 1:15 hr

All 9u-12u games are 1:30 hr
All 13u-14u Pool Play games are 1:30 hr

All 9u-12u Bracket Games are 1:30 hr
All 13u-14u Bracket Games are 1:45 hr

Baseballs:
All teams will receive 1 dozen NCS Baseballs at team check in.
Rules:
We play exclusively by the rules listed on the playNCS.com website.
We utilize outs instead of innings for pitching totals.
We allow -5 bats in 14u D2 and D3
We play all 13u events at 54/80 unless otherwise noted
We do not allow metal cleats on any turf fields or temporary mounds.
No Seeds or shelled nuts are allowed at any of the facilities.
How do I submit a schedule request?
Please submit all schedule request using the schedule request tab on the event menu.
We will take schedule request until the Sunday evening prior to the event.
You can block out a 4 hour block on Friday or Saturday that you cannot play only!
Schedule request that are more restrictive than a 4 hour "no play" block will be difficult to accommodate but we will do our best!
It is very important that you do not enter into an event that you cannot attend if you do not get specific pool play times, the schedule request is a request, not a schedule guarantee.
Any schedule request that are text, emailed or submitted in any other way, besides using the schedule request tab on the event page will not be accepted. If the schedule request tab is not showing on the event menu, that means we have began scheduling the event already.
Cooler Policy:
Outside food and drinks are allowed.
Pets:
Do not bring your pets to the tournament.
Regardless of the Cities policies, you will be asked to leave if you bring any pets.
Event locations are not guaranteed. We play on all turf, half turf, grass and skinned fields in and around the listed locations.
























# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Greyhound Baseball Club (Hounds)
Aledo, TX
7U D2 19-9-1
2 Marucci Elite Texas Pearce
Hallsville, TX
7U D3 4-6-0
3 NTX Reign
Crowley, TX
7U D3 1-11-0
4 Texas Edge 6u
Granbury, TX
6U D3 5-9-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 8U Keller Falcons - Seidel
Keller, TX
8U D3 1-9-0
2 Argyle Eagles - Phillips
Argyle, TX
8U D3 1-10-1
3 ARLINGTON WARRIORS
ARLINGTON, TX
8U D3 1-18-1
4 BTX Bucks
Burleson, TX
8U D3 6-5-0
5 Dallas Tigers
Frisco, TX
8U D3 5-5-1
6 DFW Spartans
Saginaw, TX
8U D3 23-12-0
7 Ellis County Bombers
waxahachie, TX
8U D2 18-8-1
8 Haslet Tigers
Haslet, TX
8U D3 4-12-1
9 Lake Highlands Knights
Dallas, TX
8U D3 6-12-0
10 Mineola Bombers 8U
Mineola, TX
8U D2 7-2-0
11 North Texas Longhorns - Alexander
McKinney, TX
8U D3 20-8-2
12 Sticks 8u- Owens
Texarkana, TX
8U D2 5-3-0
13 Storm
Highland Village, TX
8U D3 6-16-0
14 Texas Outlaws
Rockwall, TX
8U D2 10-5-1
15 Texas Stix - Capps
Grapevine, TX
8U D3 23-26-0
16 Texas Takeover
Whitney, TX
8U D3 3-8-1
17 USA Prime 8u - Amick
Denton, TX
8U D3 2-18-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Corinth Crushers-Baires
Corinth, TX
9U D3 14-17-1
2 Dream Team
Mansfield, TX
9U D3 0-4-0
3 NTX Bulls 9u Keller
North Richland Hills, TX
9U D3 2-10-0
4 Texas Edge - Lovera
Granbury, TX
9U D3 11-3-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Arlington Braves
Arlington, TX
10U D3 13-7-0
2 Arlington Spartans -Spence
Arlington, TX
10U D3 2-4-1
3 Dallas Nationals White
Argyle, TX
10U D3 13-19-0
4 DREAM Team
Mansfield, TX
10U D3 0-4-0
5 Ft. Worth Cats
Granbury, TX
10U D3 21-10-0
6 Grand Prairie Gamblers
Grand Prairie, TX
10U D3 11-18-1
7 NTX Heat-Black
Lucas, TX
10U D3 9-3-0
8 NTX Reign
Crowley, TX
10U D3 11-9-0
9 Rawlings Velocity 10U Nelson
Mansfield, TX
10U D3 20-2-0
10 Texas 27s
Waxahachie, TX
10U D3 15-24-3
11 Texas Blackhawks 9u - Holt
Aledo, TX
9U D2 16-6-0
12 Texas Captains 10UD3
Rockwall, TX
10U D3 24-26-0
13 Texas Heat
Burleson, TX
9U D3 17-9-0
14 Texas Knights 10u-Marshall
Richardson, TX
10U D3 3-20-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 10U Missions - Henrich
Frisco, TX
10U D2 2-4-0
2 Corinth Crushers - Taylor
Corinth, TX
10U D3 20-6-0
3 Dallas Tigers - B Reynolds
Frisco, TX
10U D3 19-6-0
4 Dallas Tigers - Ochoa
Rockwall, TX
10U D2 8-10-0
5 Force Baseball
Fort Worth, TX
10U D2 5-12-1
6 HVA Storm
LANTANA, TX
10U D2 8-12-0
7 Keller Aces
Keller, TX
10U D2 9-6-2
8 NTX United
GRAND PRAIRIE, TX
10U D2 24-14-2
9 Stephenville Sox
Stephenville, TX
10U D3 16-4-0
10 Texas Alpha Baseball - Coffey
Frisco, TX
10U D2 7-9-0
11 Texas Edge Papasan 10u
Granbury, TX
10U D2 23-12-1
12 Texas Rattlers - Ford
Flower Mound, TX
10U D3 14-5-1
13 Texas Tide
Midlothian, TX
10U D3 22-15-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance DFW - 11U Merkel
Dallas, TX
11U D3 12-6-1
2 Arlington Braves
Arlington, TX
11U D3 1-1-1
3 Bullet Baseball
Aledo, TX
11U D3 22-11-1
4 Colleyville Titans
Colleyvillle, TX
11U D3 5-6-1
5 Coppell Cowboys-Perez
Coppell, TX
11U D3 6-9-0
6 Corinth Crushers-Cogdell
Corinth, TX
11U D3 3-12-0
7 Enemy Baseball
Hurst, TX
11U D3 6-2-0
8 Mansfield Red Raiders
Mansfield, TX
11U D3 19-11-2
9 NTX Elite Altobelli
Nevada, TX
11U D3 10-5-2
10 Stephenville Sox
Stephenville, TX
11U D3 5-3-1
11 Texas Legends - White
Robinson, TX
11U D3 7-2-0
12 Texas Renegades
Argyle, TX
10U D2 19-16-2
13 Warriors
Burleson, TX
11U D3 10-12-0
14 Wildcats
Aledo, TX
11U D3 3-7-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 5 Star Performance DFW - 11U Woytek/Lytle
Plano, TX
11U D2 13-11-0
2 Coppell Cowboys - Wiseman
Coppell, TX
11U D3 11-11-0
3 DALLAS TIGERS - BRYANT
FRISCO, TX
11U D2 10-12-2
4 Dallas Tigers Davis
Dallas, TX
11U D2 16-5-0
5 DFW TWINS
14809 Belclaire Dr, TX
11U D2 15-15-1
6 Dragons
Southlake, TX
11U D2 5-11-1
7 ENEMY
Southlake, TX
10U D1 5-4-0
8 Fort Worth Bandits
Fort Worth, TX
11U D3 21-10-0
9 Fort Worth Cats - Black
Boyd, TX
11U D3 3-8-0
10 Keller Aces
Keller, TX
11U D2 15-9-0
11 NTX Cubs
Rockwall, TX
11U D2 6-6-1
12 NTX Elite Landry
Nevada, TX
11U D2 9-20-1
13 Plano Legends
Plano, TX
11U D2 15-8-0
14 Southlake Dragons Pazera
Southlake, TX
11U D2 5-4-0
15 TCR Bobcats - Duke
Trophy Club / Roanoke, TX
11U D2 7-3-0
16 TCR Bobcats - Hunter
Trophy Club, TX
11U D2 16-9-2
17 Texans
Frisco, TX
11U D2 7-16-1
18 Texas Brahmas
Wichita Falls, TX
11U D2 4-3-1
19 Texas Rattlers Brown
Flower Mound, TX
10U D1 4-4-0
20 Texas Reds
Forney, TX
11U D3 15-9-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Corinth Crushers
CORINTH, TX
12U D3 22-13-0
2 Dallas Nationals Blue
Argyle, TX
12U D3 7-16-2
3 North Dallas Baseball Academy
Richardson, TX
12U D3 2-8-0
4 NTX Bulls Woodard 12
North Richland Hills, TX
12U D3 14-27-3
5 TCR Bobcats - Savell
ROANOKE, TX
12U D3 4-5-0
6 Team Warstic-Gold
Frisco, TX
12U D3 8-8-0
7 Texas Rebels
Denton, TX
12U D3 8-24-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Bulldogs Baseball of Aledo
Aledo, TX
12U D2 6-14-0
2 Dallas Mustangs Martin 12U
Dallas, TX
12U D3 15-3-0
3 Dallas Patriots - Trout
Frisco, TX
12U D2 5-17-2
4 DBI Blacksox - Schmidt
Highland Village, TX
12U D2 13-9-1
5 Duran Baseball
Crowley, TX
12U D3 3-13-0
6 Five Star Performance DFW - Clemens
Plano, TX
12U D2 15-11-1
7 Keller Aces - Slone
Keller, TX
12U D2 6-4-1
8 Keller Knights - Mench
Keller, TX
12U D2 6-8-0
9 Lightning Elite
Frisco, TX
12U D2 15-4-1
10 Mustangs- McCall
Grapevine, TX
12U D2 8-20-0
11 North Texas Snipers
Joshua, TX
12U D2 10-18-1
12 TCR Bobcats (Massey)
Trophy Club, TX
12U D3 20-8-2
13 Texas Broncos
McKinney, TX
11U D1 12-3-0
14 Texas Cannons-Johansen
Carrollton, TX
12U D2 13-6-1
15 Texas Forge Orange
Weatherford, TX
12U D3 10-10-0
16 Texas Oilers 12U Nowell
Rowlett, TX
12U D2 15-8-1
17 Texas RedHawks
Southlake, TX
12U D2 13-9-1
18 Texas Spikes
McKinney, TX
12U D3 5-0-0
19 Texas WreKKers Baseball
Euless, TX
12U D3 5-6-0
20 USA Prime - Escobedo
Denton, TX
12U D3 17-4-1
21 USA Prime - Waggoner
Argyle, TX
12U D2 10-12-2
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 13u Fort Worth Aces Villavicencio
Fort Worth, TX
13U D2 12-1-0
2 Colleyville Texas Trouble
Colleyville, TX
13U D3 4-3-0
3 Coppell Cowboys - Slaton
Coppell, TX
13U D2 12-9-1
4 Dallas Mustangs - Corley
Wylie, TX
13U D2 4-7-0
5 Dallas Tigers - Brinkman
Frisco, TX
13U D2 6-9-0
6 Lake Cities Prospects
Corinth, TX
13U D2 12-13-2
7 Process Baseball - Maize
Grapevine, TX
13U D2 5-6-0
8 Suns 13U
Bedford, TX
13U D2 5-6-1
9 Texas Captains
Rockwall, TX
13U D2 18-28-1
10 Westside Baseball Club
Fort Worth, TX
13U D3 0-5-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 13U Canes Southwest Wallace
Prosper, TX
13U D1 6-8-0
2 Benbrook Lake Monsters
Benbrook, TX
13U D1 16-9-0
3 Canes Southwest 13u - Peterson
Decatur, TX
13U D1 21-2-0
4 Canes Southwest Helton
Prosper, TX
13U D2 24-14-2
5 Dallas Tigers - Miller
Rockwall, TX
13U D1 14-4-1
6 Dallas Tigers Nester
Dallas, TX
13U D2 10-7-1
7 Lightning Elite-Hoffman
Frisco, TX
13U D1 12-2-0
8 Process Baseball
Grapevine, TX
13U D1 7-2-0
9 Rattlers Channell
Flower Mound, TX
13U D1 10-15-2
10 Stix 2026 Prospects White
Grapevine, TX
13U D1 8-18-2
11 Storm Schmidt 13U
Lantana, TX
13U D2 18-12-0
12 TCR Bobcats Merrittt
Trophy Club, TX
13U D1 15-12-0
13 Texas Barons - Lorber
Flower Mound, TX
13U D2 28-18-1
14 Texas Stars
Midlothian, TX
13U D1 14-6-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Canes Southwest 14U Pastrana
Prosper, TX
14U D2 19-14-1
2 Cooperstown cobras Tinius
Fort Worth, TX
14U D3 3-1-0
3 Dallas Mustangs 14U - Martin
Dallas, TX
14U D2 14-11-0
4 Dallas Tigers - Micucci
Frisco, TX
14U D2 3-11-1
5 Johnson County Elite
Cleburne, TX
14U D2 0-3-0
6 Texas Barons - Hankins
Fort Worth, TX
14U D2 7-16-0
7 Texas Canes-GATA
MIDLOTHIAN, TX
13U D1 0-0-0
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Arlington A’s Becera
Ft Worth, TX
14U D1 0-0-0
2 Black Sox - Kinzy
Argyle, TX
14U D1 26-20-2
3 Braves Baseball Red
Fort Worth, TX
14U D1 7-12-0
4 Coppell Cowboys Red - VanLuvan
Irving, TX
14U D2 1-5-0
5 Corinth Crushers - Ball
Corinth, TX
14U D2 11-7-0
6 Dallas Tigers - Cummings
Frisco, TX
14U D2 32-25-2
7 Dallas Tigers West Duran
Crowley, TX
14U D1 18-10-1
8 Keller Knights - Sivak
Keller, TX
14U D1 8-7-2
9 North Dallas Baseball Academy - Black
Richardson, TX
14U D2 24-20-0
10 NTXBC Dirtbags - Tenorio
Fort Worth, TX
14U D1 6-4-0
11 Pro Source - Mullin
Carrollton, TX
14U D1 9-21-2
12 Stix 2025 Futures
Grapevine, TX
14U D1 17-18-2
13 STIX 2026 Prospects Black
Grapevine, TX
13U D1 5-0-0
14 Stix South 2025 Prospects Black
Cleburne, TX
14U D1 1-2-0
15 Texas Aim
Flower Mound, TX
14U D1 0-7-1
16 Texas Cannons-Chamblee
Carrollton, TX
14U D1 10-18-3
17 Texoma Elite
Wichita Falls, TX
14U D1 1-5-0
18 Texoma Show
Sherman, TX
14U D1 15-6-0
19 United Baseball Nine
Mansfield, TX
14U D1 6-10-0
20 Warriors
Allen, TX
14U D2 26-15-1