Tournament

GEORGETOWN, TX

McMaster Athletic Complex

SOFTBALL SLAM

Oct 8-9, 2022

Division

# Team W-L-T RD RA RS PTS
1 Aftershock 10U 2-0-0 10 3 13 2000
2 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 2-0-0 13 4 17 1650
3 Next Level Bandits 10U 2-0-0 10 4 14 1500
4 P3 Fastpitch 2-0-0 10 7 17 900
5 Centex Smoke-Alcozer 1-1-0 4 8 12 1000
6 Texas Blaze 2k12 COPELAND 1-1-0 -2 12 10 1100
7 Showtime - Buro 1-1-0 -2 13 11 925
8 Prospects PMIC 1-1-0 -3 13 10 400
9 Centex Smoke - Valdez 0-2-0 -8 14 6 1100
10 Batter's Box-Muegge 0-2-0 -7 15 8 0
11 PF Fastpitch CTX 10U 0-2-0 -14 18 4 100
12 Keller Outlaws 0-2-0 -11 19 8 450
Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sat 8:00 AM McMaster Athletic Complex 1 7 Aftershock 10U 2 Texas Blaze 2k12 COPELAND
Game 2 Sat 8:00 AM McMaster Athletic Complex 2 6 Next Level Bandits 10U 2 Centex Smoke-Alcozer
Game 3 Sat 9:15 AM McMaster Athletic Complex 1 6 Aftershock 10U 1 Centex Smoke - Valdez
Game 4 Sat 9:15 AM McMaster Athletic Complex 2 8 Next Level Bandits 10U 2 PF Fastpitch CTX 10U
Game 5 Sat 10:30 AM McMaster Athletic Complex 1 8 Texas Blaze 2k12 COPELAND 5 Centex Smoke - Valdez
Game 6 Sat 10:30 AM McMaster Athletic Complex 2 10 Centex Smoke-Alcozer 2 PF Fastpitch CTX 10U
Game 7 Sat 11:45 AM McMaster Athletic Complex 1 4 Batter's Box-Muegge 8 P3 Fastpitch
Game 8 Sat 11:45 AM McMaster Athletic Complex 2 8 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 1 Showtime - Buro
Game 9 Sat 1:00 PM McMaster Athletic Complex 1 4 Batter's Box-Muegge 7 Prospects PMIC
Game 10 Sat 1:00 PM McMaster Athletic Complex 2 9 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 3 Keller Outlaws
Game 11 Sat 2:15 PM McMaster Athletic Complex 1 9 P3 Fastpitch 3 Prospects PMIC
Game 12 Sat 2:15 PM McMaster Athletic Complex 2 10 Showtime - Buro 5 Keller Outlaws

10u Bracket 10U OPEN

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Saturday 3:30 PM McMaster Athletic Complex 1 4 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 2 Centex Smoke-Alcozer
Game 2 Saturday 3:30 PM McMaster Athletic Complex 2 9 Texas Blaze 2k12 COPELAND 4 Prospects PMIC
Game 3 Saturday 5:00 PM McMaster Athletic Complex 1 0 Batter's Box-Muegge 15 Aftershock 10U
Game 4 Saturday 5:00 PM McMaster Athletic Complex 2 5 Centex Smoke - Valdez 9 Next Level Bandits 10U
Game 5 Saturday 5:30 PM McMaster Athletic Complex 3 2 P3 Fastpitch 5 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN
Game 6 Saturday 5:30 PM McMaster Athletic Complex 4 3 PF Fastpitch CTX 10U 15 Texas Blaze 2k12 COPELAND
Game 7 Saturday 6:30 PM McMaster Athletic Complex 1 1 Keller Outlaws 22 Aftershock 10U
Game 8 Saturday 6:30 PM McMaster Athletic Complex 2 3 Showtime - Buro 7 Next Level Bandits 10U
Game 9 Sunday 8:00 AM McMaster Athletic Complex 1 2 Keller Outlaws 4 Centex Smoke-Alcozer
Game 10 Sunday 8:00 AM McMaster Athletic Complex 2 19 Showtime - Buro 5 Prospects PMIC
Game 11 Sunday 9:30 AM McMaster Athletic Complex 1 8 P3 Fastpitch 5 Batter's Box-Muegge
Game 12 Sunday 9:30 AM McMaster Athletic Complex 2 4 PF Fastpitch CTX 10U 18 Centex Smoke - Valdez
Game 13 Sunday 11:00 AM McMaster Athletic Complex 1 14 Centex Smoke-Alcozer 6 Showtime - Buro
Game 14 Sunday 11:00 AM McMaster Athletic Complex 2 3 P3 Fastpitch 7 Centex Smoke - Valdez
Game 15 Sunday 12:30 PM McMaster Athletic Complex 1 0 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 13 Texas Blaze 2k12 COPELAND
Game 16 Sunday 12:30 PM McMaster Athletic Complex 2 7 Aftershock 10U 3 Next Level Bandits 10U
Game 17 Sunday 2:00 PM McMaster Athletic Complex 1 6 Next Level Bandits 10U 5 Centex Smoke-Alcozer
Game 18 Sunday 2:00 PM McMaster Athletic Complex 2 8 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 1 Centex Smoke - Valdez
Game 19 Sunday 3:30 PM McMaster Athletic Complex 2 7 Next Level Bandits 10U 15 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN
Game 20 Sunday 3:30 PM McMaster Athletic Complex 1 2 Texas Blaze 2k12 COPELAND 7 Aftershock 10U
Game 21 Sunday 5:00 PM McMaster Athletic Complex 2 12 Texas Blaze 2k12 COPELAND 1 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN
Game 22 Sunday 6:30 PM McMaster Athletic Complex 2 5 Aftershock 10U 4 Texas Blaze 2k12 COPELAND
10u Bracket
8 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 4
Saturday 3:30 PM
McMaster Athletic Complex 1
1
9 Centex Smoke-Alcozer 2
5 Texas Blaze 2k12 COPELAND 9
Saturday 3:30 PM
McMaster Athletic Complex 2
2
12 Prospects PMIC 4
7 Batter's Box-Muegge 0
Saturday 5:00 PM
McMaster Athletic Complex 1
3
10 Aftershock 10U 15
6 Centex Smoke - Valdez 5
Saturday 5:00 PM
McMaster Athletic Complex 2
4
11 Next Level Bandits 10U 9
1 P3 Fastpitch 2
Saturday 5:30 PM
McMaster Athletic Complex 3
5
UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 5
4 PF Fastpitch CTX 10U 3
Saturday 5:30 PM
McMaster Athletic Complex 4
6
Texas Blaze 2k12 COPELAND 15
2 Keller Outlaws 1
Saturday 6:30 PM
McMaster Athletic Complex 1
7
Aftershock 10U 22
3 Showtime - Buro 3
Saturday 6:30 PM
McMaster Athletic Complex 2
8
Next Level Bandits 10U 7
L7 Keller Outlaws 2
Sunday 8:00 AM
McMaster Athletic Complex 1
9
L1 Centex Smoke-Alcozer 4
L8 Showtime - Buro 19
Sunday 8:00 AM
McMaster Athletic Complex 2
10
L2 Prospects PMIC 5
L5 P3 Fastpitch 8
Sunday 9:30 AM
McMaster Athletic Complex 1
11
L3 Batter's Box-Muegge 5
L6 PF Fastpitch CTX 10U 4
Sunday 9:30 AM
McMaster Athletic Complex 2
12
L4 Centex Smoke - Valdez 18
Centex Smoke-Alcozer 14
Sunday 11:00 AM
McMaster Athletic Complex 1
13
Showtime - Buro 6
P3 Fastpitch 3
Sunday 11:00 AM
McMaster Athletic Complex 2
14
Centex Smoke - Valdez 7
UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 0
Sunday 12:30 PM
McMaster Athletic Complex 1
15
Texas Blaze 2k12 COPELAND 13
Aftershock 10U 7
Sunday 12:30 PM
McMaster Athletic Complex 2
16
Next Level Bandits 10U 3
L16 Next Level Bandits 10U 6
Sunday 2:00 PM
McMaster Athletic Complex 1
17
Centex Smoke-Alcozer 5
L15 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 8
Sunday 2:00 PM
McMaster Athletic Complex 2
18
Centex Smoke - Valdez 1
Next Level Bandits 10U 7
Sunday 3:30 PM
McMaster Athletic Complex 2
19
UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 15
Texas Blaze 2k12 COPELAND 2
Sunday 3:30 PM
McMaster Athletic Complex 1
20
Aftershock 10U 7
L20 Texas Blaze 2k12 COPELAND 12
Sunday 5:00 PM
McMaster Athletic Complex 2
21
UNITY FASTPITCH GEORGETOWN 1
Aftershock 10U 5
Sunday 6:30 PM
McMaster Athletic Complex 2
22
Texas Blaze 2k12 COPELAND 4
Aftershock 10U
Champion

Print Full Schedule

TOURNAMENT REGISTRATION FEE

 $230.00 


1ST TO PAY = 1ST TO PLAY




GAME FORMAT IS 2 NON-SEEDED POOLS TO DOUBLE ELIMINATION

BLIND DRAW AT CHECK IN

POOL...  60 MIN FINISH THE BATTER

5 runs per 1/2 inning

BRACKET... 75 MIN FINISH THE INNING


UMPIRE FEES (Pay at the Plate)
POOL / $40
BRACKET  $45


GATE FEES 
 $12... WEEKEND...
$10...DAILY

Mercy RULE




10 runs after 3 complete innings
8 runs after 4 complete innings
6 runs after 5 complete innings


ITB (International Tie Breaker) 
PLAYERS ON 2ND AND 3RD WITH 1 OUT

TEAMS MUST BE READY TO PLAY 20 MIN PRIOR TO THEIR SCHEDULED GAME T


ALL OTHER IFA RULES APPLY
You may find these rules posted online at 
 playncs.com 
under the rules tab!!!!


OTHER RULES

NO OUTSIDE FOOD OR DRINK

CONCESSIONS ON SITE

ONE TEAM COOLER ALLOWED


NO REFUNDS AFTER ENTRY DEADLINE!!




Division Entry Fee
10U OPEN $230.00
14U OPEN $230.00
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 Aftershock 10U
Salado, TX
10U B 19-2-0
2 Batter's Box-Muegge
Buda, TX
10U C 0-4-0
3 Centex Smoke - Valdez
Temple, TX
10U A 9-9-0
4 Centex Smoke-Alcozer
Belton, TX
10U C 7-4-0
5 Keller Outlaws
Keller, TX
10U C 7-12-0
6 Next Level Bandits 10U
Bertram, TX
10U B 14-4-0
7 P3 Fastpitch
Pflugerville Tx, TX
10U C 9-7-0
8 PF Fastpitch CTX 10U
CTX, TX
10U B 1-12-1
9 Prospects PMIC
Belton, TX
10U C 7-7-0
10 Showtime - Buro
China Spring, TX
10U C 9-11-0
11 Texas Blaze 2k12 COPELAND
Hutto, TX
10U B 7-3-0
12 UNITY FASTPITCH GEORGETOWN
Georgetown, TX
10U C 15-6-1
# Team Name Confirmed Division W-L-T
1 American Freedom CTX 12U
leander, TX
12U B 6-0-0
2 BILA
Waco, TX
14U C 2-10-0
3 City Limits 14u
Stephenville, TX
14U C 4-12-0
4 Diamond Runners
Caldwell, TX
14U C 2-2-0
5 DSTX 14u-Maroon
Dripping Springs, TX
14U C 2-7-0
6 Firecrackers CTX-Garcia
Georgetown, TX
14U C 5-14-0
7 Next Level Bandits 14U
Marble Falls, TX
14U C 8-7-1
8 Texas United 14U- CTX
Salado, TX
14U B 4-11-0
9 Unity Fastpitch 14U
Salado, TX
14U B 16-9-0